LinkedIn žalován za spamming – u koho se stala chyba?
LinkedIn je důležitý nástroj pro odborníky z nejrůznějších oborů, kteří chtějí využít internet k navázání nových kontaktů či nalezení zaměstnání / zaměstnanců. Nemá v podstatě žádnou konkurenci a rekordní tempo růstu nových uživatelů už nadzdvihlo nejedno obočí.
Ovšem 4 američtí občané žalující LinkedIn nabízejí zajímavou odpověď – LinkedIn roste, protože bez skrupulí spamuje.
O co žalobcům jde?
Předně: nejsou to žádná ořezávátka. Právník, univerzitní profesor statistiky, bývalé velké zvíře z NY Times a filmař. Skupinka vážených osobností žaluje LinkedIn za zneužívání jejich e-mailových kontaktů a předstírání, že oni samotní doporučují tuto službu.
V praxi se samozřejmě jedná o staré známé emaily „Vašek Pecina vás pozval do své sítě LinkedIn” – i když jste třeba s Vaškem nemluvili 10 let a vlastně už nemáte vůbec nic společného, natož abyste chtěli (znovu) navázat profesní známost. A každý takový e-mail se nepošle jednou, ale minimálně rovnou třikrát (ještě se dvěma upomínkami).
Žalobci poukazují na fakt, že LinkedIn neoprávněně získává veškeré e-maily zaznamenané v adresáři vaší vlastní schránky a pak zkrátka rozesílá pozvánky hlava nehlava a působí tak lidem trapné nebo dokonce kariéru ohrožující situace.
Žalující strana navíc podala „class-action lawsuit”. V případě kladného rozsudku to bude znamenat precedens a kdokoli jiný (rozumějte uživatel registrovaný před 15, květnem) může podat naprosto stejnou žalobu a dosáhnout odškodnění. To už by se sociální sítí mohlo pořádně prodražit, pokud v červnu 2013 měla zhruba 225 milionů uživatelů…
Je LinkedIn vinen?
Po pravdě řečeno, to já ani vy z článků na internetu nezjistíme. V neprospěch LinkedInu hovoří tamější profil jednoho z bývalých zaměstnanců, který na rovinu uvádí hackerské aktivity jako součást svého zaměstnání (profil zde, screen inkriminované části zde).
Ovšem podívejme se do zásad Ochrany osobních údajů. Hned na úvodní stránce (a relativně velkým písmem) se dozvíme:
Shromažďujeme informace, když synchronizujete obsah z jiných zdrojů, než ze zdrojů LinkedIn – například váš e-mailový adresář, kontakty z vašeho mobilního zařízení či kalendář – se svým účtem na LinkedIn…
Při registračním procesu dostaneme druhé varování:
Pokud však kliknete na položku pokračovat, povolíte nám odeslat přihlašovací údaje našemu partnerovi, který zkontroluje vaše e-mailové kontakty.
A jsme u jádra problému – LinkedIn otevřeně říká, že chce a bude s vašimi kontakty pracovat. Pokud jste mu to při registraci povolili (či posléze dokonce svoje kontakty rovnou importovali), nemůžete si vůbec na nic stěžovat. Vaší další zastávkou by měla být také diskuze na Redditu, ve které je spousta zajímavých názorů a už první top komentář poměrně jasně vysvětluje, že ve většině případů má LinkedIn (pravděpodobně) zcela čisté svědomí.
Závěrem
LinkedIn už úspěšně přežil nejrůznější trable – některé i kardinálního charakteru, jako třeba 6,5 milionu ukradených hesel. Přes veškeré své přešlapy a nedostatky zůstává suverénním #1 pro kolaborující profesionály a nejeden uživatel nadávající na rozesílání e-mailů vděčí tomuto webu za teplé místečko, které dobře sype.
Pokud by se ovšem podezření žalobců ukázala jako opodstatněná, bylo by věru zajímavé sledovat, jestli to s LinkedInem nesekne. Jen málo věcí se totiž zapíše do podvědomí uživatelů rychleji a věčneji, než prokázané spamování. Tlak na soudce i odborníky zodpovědné za vyšetřování bude enormní a rozhodně jim není co závidět.
Autor: Ondřej Dyrka
Pod hlavičkou www.ppcsluzby.cz fušuju do PPC reklam a ve volných chvílích také zdařile předstírám, že jsem copywriter. Rád se bavím o kontroverzních tématech, pro ostré slovo nejdu daleko a jsem brutálně upřímný.