Třístoličník, Trojmezná, Plechý – tip na skvělou šumavskou hřebenovku
Šumava nabízí mnoho krásných turistických tras, ale pokud hledáte nezapomenutelný zážitek z horské hřebenovky, neměla by vám uniknout trasa přes Třístoličník, Trojmeznou a Plechý. Tato výšlapová klasika na hranici Česka, Rakouska a Německa vás odmění nejen fyzickou výzvou, ale především úchvatnými výhledy, tichými lesy a hlubokými přírodními scenériemi.
Kde začít: Nové Údolí nebo Jelení vrchy
Nejčastějším výchozím bodem je Nové Údolí, kam se pohodlně dostanete vlakem. Odtud vede značená turistická trasa vzhůru k Třístoličníku (Dreisessel), výraznému skalnímu vrcholu v nadmořské výšce 1311 m. Alternativou je výstup z Jeleních vrchů nebo z obce Stožec, obě varianty nabízejí krásnou, i když fyzicky náročnější cestu skrz chráněné lesní porosty. Osobně jsem jel autem, nechal ho v Nové Peci a pokračoval vlakem do Nového Údolí. Odtud jsem se již pěšky přes Třístoličník, Trojmeznou a PLechý dostal zpět do Nové Pece.
Třístoličník – magické místo s výhledy do tří zemí
Třístoličník je známý svou impozantní žulovou skalní formací, která připomíná tři trůny – odtud pochází i jeho název. Podle legendy zde kdysi zasedali tři králové: český, bavorský a rakouský. Z vrcholu je nádherný panoramatický výhled na Šumavu, Bavorský les i rakouské Alpy. Za jasného dne dohlédnete až na Dachstein a v dálce rozpoznáte i zasněžené alpské štíty.
Hřebenová cesta přes Trojmeznou
Z Třístoličníku pokračujte po hřebeni k vrcholu Trojmezná (1361 m). Tady se stýkají hranice tří států a nachází se zde kamenný mezník s letopočtem 1765, připomínající historické dělení území. Samotná cesta mezi vrcholy je pohodlná, vede po lesní stezce s dřevěnými chodníky, které chrání podmáčená místa.
Po cestě vás čekají mnohé vyhlídky – například z Trojmezné skály, odkud se vám otevře výhled na Pleché jezero a hluboký šumavský prales. Tato část trasy je ideální pro milovníky tiché přírody, protože oblast je součástí jádrové zóny Národního parku Šumava a není zde žádné výrazné civilizační rušení.
Plechý – nejvyšší vrchol české Šumavy
Cílem hřebenovky je Plechý (1378 m) – nejvyšší vrchol české Šumavy. Jeho název odkazuje na „plechový“ lesklý vzhled skalního masivu, zejména za deště nebo v zimě. Vrchol nabízí daleké výhledy do Rakouska a na Lipenskou přehradu. Z Plechého můžete buď pokračovat dále směrem na Smrčinu a Schwarzenberský kanál, nebo sejít k Plešnému jezeru, jednomu z nejkrásnějších ledovcových jezer u nás.
Praktické tipy na cestu
- Celková délka hřebenovky (např. okruh Nové Údolí – Třístoličník – Plechý – Plešné jezero) je cca 18–22 km, v závislosti na zvolené trase.
- Trasa je vhodná pro zdatnější turisty, převýšení je přes 800 metrů.
- Obuv a oblečení přizpůsobte horským podmínkám – počasí se může rychle měnit.
- Na Třístoličníku se nachází horská chata s občerstvením (na německé straně), další možnosti najdete až v okolí Lipna.
- Na jaře a na podzim počítejte s tím, že některé části mohou být blátivé nebo zledovatělé.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.