Z dětského zoubku k budoucí léčbě: V Česku vznikla první biobanka zubní dřeně
V Česku právě vznikla nová kapitola medicíny. Biotechnologická společnost Bioinova otevřela první biobanku zubní dřeně dětských zubů v České republice – a zároveň i první svého druhu v celé Evropské unii určenou pro výrobu léčivých přípravků. Tento krok představuje zásadní milník ve vývoji regenerativní medicíny, ale i ve využití kmenových buněk pro léčbu celé řady nemocí, které dnes jinak často znamenají doživotní obtíže nebo smrtelné diagnózy.
Zoubky, které mohou zachránit život
Dětské zuby, které dříve končily pod polštářem nebo v odpadkovém koši, se nyní mohou stát klíčem k budoucí léčbě vážných chorob. Dřeň těchto zubů obsahuje vysoce kvalitní kmenové buňky, včetně tzv. pluripotentních MUSE buněk, jež mají schopnost přeměnit se na různé typy tkání. To je činí mimořádně cennými pro výzkum i léčbu.
„Dřeň dětských zubů je unikátní zdroj, bohatý nejen na klasické mesenchymální buňky, ale i na buňky odvozené z neurální lišty, tedy s potenciálem využití v neurologii a regeneraci nervové tkáně,“ vysvětluje ředitel Bioinovy, MUDr. Petr Bauer, Ph.D. Firma navíc pracuje na vývoji vlastních léčivých přípravků a provádí klinické studie, které potvrzují efektivitu a bezpečnost těchto buněk.
Léčba budoucnosti je už tady
Kmenové buňky se dnes testují nebo již používají k léčbě celé řady vážných onemocnění. Mezi potvrzené nebo slibné indikace patří například:
- leukémie
- infarkt myokardu
- amyotrofická laterální skleróza
- diabetes I. i II. typu
- Crohnova choroba
- revmatoidní artritida
- dětská mozková obrna
- Parkinsonova choroba
- roztroušená skleróza
A to je jen začátek. Světový výzkum se žene vpřed a rozšiřuje spektrum nemocí, u kterých mohou hrát kmenové buňky klíčovou roli.
Jak funguje uchování buněk v praxi?
Celý proces je přísně regulovaný a podléhá schválení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Společnost Bioinova spolupracuje s vybranými stomatologickými ordinacemi, které fungují jako schválená odběrová místa. Odběr se provádí v okamžiku, kdy se mléčný zub přirozeně kýve.
„Proces odběru se nijak neliší od běžné extrakce. Je rychlý, šetrný a bezbolestný. Následně je zoubek vložen do našeho patentovaného roztoku a přepraven do Bioinovy,“ popisuje provozní ředitel biobanky Mgr. David Větvička, Ph.D.
Bezpečnost na prvním místě
Každý vzorek je testován na mikrobiologickou nezávadnost a zkoumají se vlastnosti kmenových buněk. Po extrakci jsou buňky hluboce zmraženy – při podmínkách, které umožní jejich bezpečné uchování po desítky let. Skladování je nepřetržitě monitorováno a celý řetězec – od odběru po kryoprezervaci – je nastaven tak, aby byla zachována maximální kvalita a bezpečnost.
Biobanka pro všechny rodiče
Služba je nyní otevřená široké veřejnosti – tedy rodičům, kteří chtějí svému dítěti dát možnost budoucího využití kmenových buněk. „Mladé buňky mají minimální pravděpodobnost genetických mutací a jsou flexibilní v použití. Uložením dnes mohou pomoci v budoucnosti – třeba až za desetiletí,“ dodává Větvička.
Pro více informací o odběru, postupu a registraci navštivte oficiální web biobanky:
www.detskyzoubek.cz
Autor: Redakce NETzin.cz