O2 a CETIN zavádějí první ochranu proti kvantovým útokům v české telekomunikační síti
Mobilní operátor O2 ve spolupráci se společností CETIN implementoval novou vrstvu zabezpečení své páteřní datové sítě s cílem připravit se na možná rizika spojená s nástupem kvantových počítačů. Opatření se týká propojení dvou klíčových datových center v Praze, která zajišťují chod hlavních systémů mobilních a datových služeb operátora.
Zabezpečení je postaveno na kvantové distribuci šifrovacích klíčů (QKD
), technologii, která má být podle odborníků odolná vůči budoucím hrozbám, jež by mohly vzniknout v důsledku rozvoje výpočetních schopností kvantových počítačů.
Ochrana páteřní sítě
Nová technologie je nasazena mezi dvěma datovými centry propojenými optickou trasou o délce 25 kilometrů. Zabezpečená linka je schopná přenášet data až na vzdálenost 120 kilometrů. CETIN plánuje rozšířit tuto ochranu i do dalších částí své infrastruktury.
„Nasazení kvantově odolného zabezpečení vnímáme jako krok k dlouhodobé ochraně datové komunikace. Kvantové počítače přinášejí nejen potenciál, ale i nové typy hrozeb,“ uvedl Jakub Votava z O2.
Podle Radka Šichtance, ředitele bezpečnosti O2, má kryptografie klíčovou roli v zajištění důvěrnosti digitální komunikace a implementace nových technologií je nutnou reakcí na vývoj.
Investice a partnerství
CETIN investoval do nového zabezpečení vyšší jednotky milionů korun. Klíčovým partnerem je švýcarská firma ID Quantique, která se zaměřuje na kvantové zabezpečení a vyvíjí řešení pro přenos šifrovacích klíčů a detekci kvantových útoků.
Technologie vychází z principů kvantové fyziky – jakýkoliv pokus o odposlech přenosu automaticky ovlivní přenášený signál, což umožňuje pokus o narušení identifikovat a znemožnit jeho úspěch.
Co přinášejí kvantové počítače
Kvantové počítače se odlišují od běžných strojů tím, že nepracují pouze s binárními hodnotami 0
a 1
, ale s kvantovými bity – qubity
. Ty umožňují provádět složité výpočty paralelně a s vyšší efektivitou, což přináší zásadní výhodu například při dešifrování.
Šifry, jejichž prolomení by dnes trvalo miliardy let, mohou být kvantovým strojem vyřešeny během několika hodin nebo dní. Proto se odborná komunita věnuje vývoji post-kvantové kryptografie – metod šifrování, které by měly zůstat bezpečné i v éře kvantových výpočtů.
Výhled do budoucnosti
Kvantové počítače jsou zatím ve fázi výzkumu, ale jejich vývoj probíhá rychle. Implementace technologií jako QKD
představuje způsob, jak se včas připravit na měnící se podmínky v oblasti digitální bezpečnosti.
Nasazení kvantově odolného šifrování v síti O2 může být jedním z prvních kroků k širší ochraně dat v telekomunikačním sektoru v České republice.
Autor: Redakce NETzin.cz