Základní pojmy týkající se technologií připojení k internetu
Nenechte se zaskočit jazykem poskytovatelů internetového připojení, techniků, správců sítě a obchodníků s připojením k internetu. Podívejte se na přehled základních pojmů, s nimiž se v tomto oboru můžete setkat.
ISP – poskytovatel internetového připojení
ISP – Internet Service Provider je subjekt (firma, organizace) zprostředkovávající přístup k síti Internet a další související telekomunikační služby.
Může jít o velké firmy, ale také o jednotlivce. V praxi menší ISP nakupuje připojení k internetu od nadřazeného ISP, tedy například podnikatel nakoupí konektivitu od většího ISP a pomocí vhodné technologie (např. Wi-Fi) ji přeprodává koncovým zákazníkům.
Download
U připojení k internetu je pod pojmem download uváděna rychlost stahování dat uživatelem z Internetu. V praxi je tato rychlost ovšem často omezena vzdáleným serverem, z něhož jsou data stahována.
Upload
U připojení k internetu je pod pojmem upload uváděna rychlost odesílání dat od uživatele směrem do Internetu.
Agregace
Pojmem agregace se označuje sdílení jedné linky několika klienty.
Agregace se udává v poměru x:y přičemž x znamená minimální podíl a y maximální podíl z rychlosti. To znamená, že například při označení agregace 1:5 při rychlosti připojení 20 Mbit/s má klient maximálně 20 Mbit/s a minimálně 4 Mbit/s.
ADSL
Asymmetric Digital Subscriber Line. Rychlost dat přenášených k uživateli (download) je vyšší, než rychlost dat odcházejících od uživatele (upload).
Tento systém je pro většinu uživatelů dostačující, problémy mohou nastat pouze v případech, kdy je potřeba obousměrného rychlého datového toku, typicky při videokomunikaci, telefonování apod.
VDSL
VDSL nebo VHDSL (anglicky Very High Speed DSL).
Technologie VDSL umožňuje vyšší rychlosti datových přenosů než ADSL. Při délce vedení do 300 metrů lze dosáhnout rychlosti až 100 Mbit/s současně v obou směrech.
Router
Router (směrovač) je v počítačových sítích aktivní síťové zařízení, které procesem zvaným routování přeposílá datagramy směrem k jejich cíli.
Mohou být kombinovány s xDSL modemy, nebo například Wi-Fi přístupovými body.
Wi-Fi
Wi-Fi je označení pro několik standardů IEEE 802.11 popisujících bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích (též Wireless LAN, WLAN).
Název WiFi vytvořilo Wireless Ethernet Compatibility Aliance. Tato technologie využívá také bezlicenčního frekvenčního pásma, proto je ideální pro budování levné, ale výkonné sítě bez nutnosti pokládky kabelů.
Modem
ADSL modem je zařízení pro převod mezi analogovým a digitálním signálem. Používá se především pro přenos digitálních dat pomocí analogové přenosové trasy. Přenosová trasa může být telefonní linka, koaxiální kabel, radiový přenos apod.
Modemy nabízejí poskytovatelé internetového připojení většinou v jednom zařízení společně s routerem, takže uživatel internetu může rozdělit jednu internetovou přípojku na více počítačů a v případě Wi-Fi routeru svou domácnost pokrýt Wi-Fi sítí.
Switch
Switch (česky přepínač) je aktivní síťový prvek, propojující jednotlivé segmenty sítě. Switch obsahuje větší či menší množství portů, na něž se připojují síťová zařízení nebo části sítě.
AP – Access Point
Access Point– přístupový bod (AP) řídí komunikaci mezi Wi-Fi zařízeními. Přístupové body je možné použít pro poskytování různých služeb pro lokální síť a připojení k Internetu.
U Wi-Fi sítí se jako AP označuje zařízení, na které se připojují jednotlivá zařízení (antény) připojených uživatelů.
PoE
PoE (Power over Ethernet) je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem.
V praxi se toto zařízení používá pro napájení přijímacího zařízení Wi-Fi po datovém kabelu ze zásuvky uživatele připojeného k Internetu.
Optika – optická síť
Jde o zkratku a hovorový výraz používaný v případech, kdy se bavíme o připojení do sítě Internet pomocí optických vláken. Jde o kabelové připojení, kde se nepoužívá klasický datový kabel, ale optické vlákno. Je vyrobeno ze skla nebo plastu a data jsou v něm přenášena prostřednictvím světla.
Tato technologie umožňuje přenos na delší vzdálenosti s menší ztrátou. Vlákna jsou ohebná, na přenos v nich nepůsobí elektromagnetické rušení, dají se svazovat do svazků jako kabely a lze v nich dosahovat vysokých přenosových rychlostí.
Rack
Rack (vyslov rek) je standardizovaný systém umožňující přehlednou montáž a propojování různých elektrických a elektronických zařízení spolu s vyústěním kabelových rozvodů. V praxi si rack můžete představit jako plechovou krabici, do níž vedou kabely z jednotlivých bytů a uvnitř této krabice jsou připojeny do switche.
UTP
Jde o kabel tvořený páry vodičů, které jsou po své délce pravidelným způsobem zkrouceny a následně jsou do sebe zakrouceny i samy výsledné páry. Důvodem tohoto kroucení je zlepšení elektrických vlastností kabelu.
Firewall
Firewall je software, který chrání lokální síť před narušiteli tím, že omezuje přístup na počítač nebo síť. Různé firewally poskytují různé typy a úrovně ochrany.
Příště se podíváme na jednotlivé technologie připojení k internetu, které jsou na dnešním českém trhu dostupné.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz