• Titulka
  • Podnikání
  • Marketing
  • Web
  • Finance, ekonomika
  • Technika, software
  • Cestování, turistika
  • Společnost
internetový magazín pro ekonomicky aktivní lidi
Menu
  • Titulka
  • Podnikání
  • Marketing
  • Web
  • Finance, ekonomika
  • Technika, software
  • Cestování, turistika
  • Společnost
NETzin.cz > Encyklopedie NETzinu > Technologie připojení k Internetu

Technologie připojení k Internetu

Každé připojení k síti Internet má své výhody i nevýhody. Na této stránce je rozcestník na 4 základní způsoby:

Wi-Fi – bezdrátové připojení

Připojení vzduchem je pravděpodobně nejpoužívanějším připojením u nás. I malí provideři budují bezdrátové sítě ve velkých městech i malých vesničkách. Připojení je levné a snadno dostupné téměř ve všech lokalitách. Dostupnosti brání pouze terén a okolní příroda. Ceny připojení pro koncového zákazníka se pohybují od desítek po několik stovek korun za měsíc.

Wi-Fi je označení pro několik standardů IEEE 802.11 popisujících bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. Technologie Wi-Fi používá frekvenčního pásma, na které není potřeba žádná licence.

Technologie Wi-Fi se používá pro bezdrátové sítě určené k připojení do sítě Internet, ale také k propojení nejrůznějších zařízení v domácnostech i ve firmách.

Lidé celkem běžně používají ve svých domovech bezdrátové routery, takže se k internetu připojí bez jakéhokoli kabelu, existují tiskárny se zabudovaným Wi-Fi zařízením a pomocí Wi-Fi se umějí připojit i některé moderní mobilní telefony.

Na kratší vzdálenosti (v noteboocích, telefonech, tiskárnách) se používá frekvence přibližně 2,4 GHz, pro budování venkovních sítí na větší vzdálenosti frekvence kolem 5GHz a pro ještě větší vzdálenosti a objemnější datové přenosy pásmo 10 GHz.

Protože jde o volné frekvence a dochází k zarušování vlivem dalších zařízení v dosahu, má každé pásmo své kanály o přesných frekvencích. Provider tak může v případě velkého zarušení konkrétního kanálu přeladit svá zařízení na jiný.

Bezdrátové sítě

Bezdrátová síť pro připojení k internetu obsahuje vždy jeden nebo více přístupových bodů (AP – Access Point). Tyto přístupové body vysílají SSID identifikátor (Service Set Identifier), což je řetězec až 32 ASCII znaků, kterými se jednotlivé sítě rozlišují.

V praxi si klient na svém notebooku najde identifikátor své bezdrátové sítě vysílané Wi-Fi routerem a připojí se ke své domácí síti, jeho zařízení venku pro příjem signálu o frekvenci 5GHz se zase připojí k AP svého poskytovatele připojení. Tento přípojný bod má k dispozici seznam MAC adres klientů, kterým je dovoleno se připojit.

Přípojné body se dělí na všesměrové (vysílají signál do širokého okolí na kratší vzdálenosti) a směrové (vysílají jedním směrem, ale na větší vzdálenosti).

Typická instalace Wi-Fi připojení

Pokud se rozhodnete pro Wi-Fi připojení k internetu, zvolený provider podle svých informací nebo přezkoumáním přímo v místě, kde chcete připojit, zjistí, zda má v dosahu přípojný bod.

Pokud ano, instaluje přijímací zařízení. U rodinných domů většinou na střechu nebo poblíž okna tak, aby anténa směřovala přímo a bez překážek na vysílací zařízení. U panelových domů může zařízení instalovat na střechu a použít pro připojení dalších svých klientů v jednom domě, případně i bloku domů.

Od přijímacího zařízení vede klasický datový kabel. Ten může být připojen přímo do síťové karty počítače, případně do routeru. Router zprostředkuje domácí Wi-Fi síť a lze do něj dalšími kabely připojit další počítače.

Cena Wi-Fi připojení

V dnešní době se cena připojení bez datových limitů pohybuje okolo částky 300 Kč za měsíc. Záleží na velikosti providera a počtu jeho klientů (větší firma nakupuje více konektivity a ve výsledku je levnější). Kvalita a rychlost připojení se liší dle terénu a použitých zařízení.

Mobilní připojení

Přenosný internet je u nás doménou tří mobilních operátorů. Ti se předhánějí v dostupnosti na území ČR a používaných technologiích. Ve všech částech naší země se můžete připojit alespoň k některé z nich. Nevýhodou je často nízká rychlost v kombinaci s vysokou cenou a datovými limity (FUP).

  • Více o mobilním připojení

USB modemJako mobilní označujeme takové připojení, při jehož používání se může klient libovolně pohybovat na velké vzdálenosti, v dnešní době až na výjimky po celé ČR a při aktivní službě datového roamingu také v zahraničí.

Tento přenosný internet je u nás doménou čtyř mobilních operátorů (O2, T-Mobile, Vodafone, U-fon). Ti se předhánějí v dostupnosti na území ČR a používaných technologiích. Ve všech částech naší země se můžete připojit alespoň k některé z nich.

Nevýhodou je často nízká rychlost v kombinaci s vysokou cenou a datovými limity (FUP).

Používané technologie

Modemy nové generace se dokáží připojit k té síti, která je pro klienta nejvýhodnější. V praxi se tedy ve větším městě připojíte k UMTS, někde k EDGE a když je nejhůř, tak pomocí GPRS.

GPRS

Realizováno přenosem signálu GSM určeném pro mobilní telefony v Evropě. Pro používání tohoto typu připojení je potřeba koncové zařízení, modem, který je ve velkém množství mobilních telefonů již zabudován.

Výhodou je velké pokrytí, kde je signál mobilního operátora GSM, tam se lze připojit pomocí GPRS. Nevýhodou je velmi nízká rychlost připojení.

EDGE

Jde o vylepšené GPRS, lze dosáhnout o něco vyšších rychlostí. Síť musí EDGE podporovat.

CDMA

Toto připojení používá jinou frekvenci (450-2100 MHz). Rychlost může dosahovat až na 2,4 Mbit/s. Výhodou je docela slušné pokrytí zejména ze strany O2 (síť budoval už Eurotel), nevýhodou vyšší náklady na koncové zařízení.

UMTS

UMTS je síť třetí generace, označovaná jako 3G. Funguje na frekvenci 1885-2200 MHz. Maximální rychlosti se pohybují okolo 2 Mbit/s pro download. Nevýhodou je špatné pokrytí, byť se operátoři snaží, s UMTS se lze připojit stále ještě pouze ve větších městech.

LTE

Nejnovější technologie. Testuje O2 a T-Mobile. Reálná rychlost pro uživatele je dle tiskových zpráv až 60 Mbps download a 25 Mbps upload. To vše s odezvou sítě kolem 20 ms. Zpráva O2 z června 2012.

Ceny mobilních připojení

Mobilní internet lze pořídit poměrně levně včetně modemu. Ten někteří operátoři dotují, pokud se klient rozhodne podepsat smlouvu s nějakou minimální dobou používání. I tak lze USB modem pro GPRS/EDGE/UMTS pořídit za zhruba 1000 Kč.

Měsíční tarify jsou většinou odstupňovány podle FUP. Lze mít tarif za několik stovek, ovšem s nízkým datovým limitem, který stačí opravdu stěží na občasné přečtení e-mailů. Tarify bez datového omezení jsou pak o mnoho dražší. Pro ukázku nabídka tarifů LTE společnosti O2:

Tarify LTE O2

Tarify LTE O2

Internet v mobilu

Smartphon HTCS rozmachem chytrých mobilních telefonů (smartphonů) se rozšířila služba s názvem Internet v mobilu.

Jde vlastně o běžné datové tarify a běžné technologie s tím, že potřebné koncové zařízení již mobilní telefon obsahuje, takže si ho klient nemusí kupovat.

Předpokladem jsou také nižší nároky na objem přenášených dat, takže pro mobilní telefon stačí i levnější tarify. Mobilní operátoři jim dávají speciální názvy a nabízejí je za nižší cenu.

xDSL

Internet u nás používaný téměř výhradně na sítích pevných linek. Kromě O2 mohou ADSL či VDSL nabízet i alternativní operátoři, kteří od O2 službu nakupují ve velkém a přeprodávají ji dál. Nevýhodou je asymetrie připojení, kde příchozí rychlost směrem k uživateli je vyšší, než rychlost od uživatele směrem do internetu. Výhodou je celkem akceptovatelná cena, stabilita a dostupnost i na místech, kam se nedostane připojení bezdrátové.

DSL – Digital Subscriber Line.

Jde o technologii, díky níž lze použít již existující kabelové rozvody pro vysokorychlostní přenos dat. Používají se telefonní rozvody, kroucená dvojlinka i koaxiální kabel televize.

Jednotlivé druhy DSL se liší podle používaného frekvenčního pásma, maximální rychlosti dat a dosahu. Obecně platí, že možná rychlost internetového připojení klesá se vzdáleností od ústředny a s nižší kvalitou vedení.

V ČR se nejčastěji používá ADSL2+, což je vylepšené ADSL. Poskytovatelem je O2 a další alternativní operátoři využívající rozvodů pevných linek. Z toho vyplývá, že hlavní výhodou je dostupnost služeb i v oblastech, kam nedosáhne Wi-Fi a kde je špatné pokrytí signálem pro mobilní připojení.

ADSL

Asymmetric Digital Subscriber Line. Rychlost dat přenášených k uživateli (download) je vyšší, než rychlost dat odcházejících od uživatele (upload). Tento systém je pro většinu uživatelů dostačující, problémy mohou nastat pouze v případech, kdy je potřeba obousměrného rychlého datového toku, typicky při videokomunikaci, telefonování apod.

Potřebné zařízení

Uživatel připojení ADSL potřebuje dvě nezbytná zařízení.

  1. ADSL modem, který dokáže poskytnout připojení jednomu počítači, případně ADSL router, do kterého lze již připojit počítačů více (často je vybaven i Wi-Fi vysílačem).
  2. Splitter (rozbočovač), který odděluje provoz na telefonní lince od přenosu dat. Jde o malou krabičku, do které vede telefonní linka, z ní linka do telefonního přístroje a datový kabel do modemu.

DSLAM

DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) je zařízení na ústředně. Poskytovateli připojení slouží jako brána do Internetu, uživatelé se pomocí svých modemů připojují právě k DSLAMu.

Se vzdáleností od DSLAMu klesá možná přenosová rychlost. Záleží také na kvalitě vedení, ovšem obecně lze říct, že nejvyšších rychlostí je možné dosahovat při vzdálenosti do 300 metrů. Pokud je uživatel vzdálen více jak 5 km, nedosahuje rychlosti zpravidla ani 1 Mbit/s.

VDSL

VDSL nebo VHDSL (anglicky Very High Speed DSL).

Technologie VDSL umožňuje vyšší rychlosti datových přenosů, než ADSL. Při délce vedení do 300 metrů lze dosáhnout rychlosti až 100 Mbit/s současně v obou směrech. V ČR nabízí VDSL Telefónica při vzdálenosti od ústředny do 1,3 km v asymetrické variantě.

Ceny xDSL

Dominantní Telefónica O2 uplatňuje strategii slev pro nové zákazníky. Typicky lze připojení získat za 400 Kč měsíčně s tím, že za 12 měsíců se cena zvyšuje. Existují balíčky hlasových služeb a IPTV, například IPTV + hlasová služba 120 volných minut na pevné linky + internetové připojení za 770 Kč měsíčně.

Orientační přehled tarifů (cena se může měnit dle akčních nabídek)

Rychlost download v Mbit/s Cena první rok v Kč Cena v dalších měsících v Kč
2 400 400
8 400 750
16 400 840

U VDSL nabízí O2 rychlosti 16 a 25 Mbit/s za podobné ceny.

Kabelové – optické připojení

Připojení kabelem je stabilní a lze dosahovat i velmi vysokých rychlostí. V praxi se používají optická vlákna, jimiž se propojují bloky domů na sídlištích. Díky vysokému datovému toku lze s touto technologií přenosu nabízet i IPTV. Nevýhody nejsou žádné, výhodou je i nízká cena těchto připojení.

Jde o kabelové připojení, kde se však nepoužívá klasický datový kabel, ale optické vlákno. Je vyrobeno ze skla nebo plastu a data jsou v něm přenášena prostřednictvím světla.

Tato technologie umožňuje přenos na delší vzdálenosti s menší ztrátou. Vlákna jsou ohebná, na přenos v nich nepůsobí elektromagnetické rušení, dají se svazovat do svazků jako kabely a lze v nich dosahovat vysokých přenosových rychlostí.

Další výhodou je možnost přenášení velkého množství nezávislých signálů, každý s použitím jiné vlnové délky světla. Optické kabely nejsou elektricky vodivé, takže odpadá ochrana proti přepětí na komunikačním vedení, nehrozí úder blesku a optická vlákna se dají používat i v nebezpečných prostředích.

Použití

Se zvyšujícími se nároky na rychlost internetového připojení i u domácností se optické rozvody používají stále častěji.

Větší firmy a dodavatelé konektivity budují páteřní spoje, poskytovatelé internetového připojení koncovým spotřebitelům budují své sítě v rámci menších obcí i větších měst. Po optické síti pak mohou kromě připojení k internetu nabízet i VoIP nebo IPTV.

Optické kabely se pokládají do země, případně se vedou po střechách domů, typicky na sídlištích, kde se jedním optickým kabelem propojí celý blok.

Rychlosti připojení pro domácnosti se pohybují v desítkách Mbit/s symetricky, tedy download i upload. Výjimkou nejsou rychlosti 100 Mbit/s pro jednoho uživatele.

Ceny přitom nejsou nijak vysoké, často jsou srovnatelné s cenami za připojení Wi-Fi, tedy v řádech stovek korun za kalendářní měsíc.

  • Více o optickém připojení

Podnikání

asset management
Máte přehled o svém IT? Bez asset managementu těžko
fleet management
Moc papírování, málo kontroly? Vsaďte na fleet management a mějte firemní vozidla pod kontrolou
automatizace
Automatizace online podnikání: Nástroje a tipy pro úsporu času
Webhosting Weblobe

Finance

cestování
Cestovní pojištění: Jak vybrat to správné
Sázíme budoucnost
Nový grant podpoří výsadbu stromů i vodu v krajině
energie
Spotové ceny energií: Výhody a nevýhody pro koncové odběratele

Web

zálohování
Jak na zálohování webových stránek – nepodceňujte vlastní zálohy
vlastní typy obsahu ve WordPressu
Vlastní typy obsahu ve WordPressu snadno a rychle
HTML
Hover efekt v HTML: Jak přidat interaktivitu pomocí CSS

Marketing

zákazník - nakupování
Psychologie nákupu: Proč zákazníci nekupují to, co si myslí, že chtějí
TikTok
Jak zrychlit růst na TikToku: Strategie s nákupem sledujících
marketing
Kde firmy tratí peníze v marketingu: 5 nejčastějších chyb, kterým se vyhnout

Technika

Sony Playstation
Od pixelů k realitě: historie vývoje Sony PlayStation
asset management
Máte přehled o svém IT? Bez asset managementu těžko
profylaxe tiskárny
Pravidelný servis tiskárny = až 27 % úspory na provozních nákladech? Tady je důkaz!

Sociální sítě

Stránka Netzin.cz na FacebookuFacebook Netzin.cz Stránka Netzin.cz na XX Netzin.cz

Cestování

Plešné jezero
Třístoličník, Trojmezná, Plechý – tip na skvělou šumavskou hřebenovku
Májové putování Modrými Horami zve cyklisty i pěší
Za vínem, výhledy i folklorem: Májové putování Modrými Horami zve cyklisty i pěší
Rozhledna Slabošovka
Tip na výlet: Rozhledna Slabošovka u Besednice v jižních Čechách

Společnost

tv
Nezapomeňte změnit trvalé příkazy na platby koncesionářských poplatků, ČT upozorňuje na nové povinnosti
oko
Co a k čemu je operace horních očních víček?
pes
Historie chovu psů: Od domestikace po moderní plemena

Nejpoužívanější štítky

Android banky Cenzura CZ.NIC domény doprava děti energie eshop Facebook Google hudba hypotéka investice knihy kultura LTE Microsoft mobilní telefon Média O2 odkazy peníze pluginy politika příroda půjčky reklama rozhovor Samsung Seznam.cz Sklik Software stát T-Mobile Telefónica O2 televize tipy Twitter UPC virtuální operátor Vodafone WordPress ČNB ČSOB

Archiv

  • Encyklopedie
  • Slovník pojmů
  • PR články a reklama
  • Posílejte nám tiskové zprávy
  • správa webových stránek websi.cz
  • napište nám