Cloud computing – světlá budoucnost, nebo neviditelný strašák? – 2. část
V druhé části se podíváme na operační systém pro notebooky, řekneme si něco o kancelářských službách online včetně online tisku a také o pohodlném správci poznámek.
Jolicloud
Tento systém, který můžeme označit za plnohodnotný OS, staví stejně jako Chrome OS na linuxu. Jeho cílení je ryze na netbooky, které i nadále trpí poměrně nudným hardwarovým vybavením a moderní operační systém na nich může působit potíže.
Za svůj základ si vzal upravenou linuxovou distribuci Ubuntu-netbook remix. Veškeré aplikace jsou instalovány z repozitáře, který je vzhledem k netbookovému zaměření poněkud ořezaný. Při instalaci se zde však nejedná o klasické spuštění instalačního balíčku, ale o jakousi aktivaci dané aplikace v homebase cloudu každého uživatele. Základní „mrak“ každého uživatele obsahuje veškeré informace o aplikacích, jejich historii, interakci s přáteli a samozřejmě nesmí chybět podpora sociálních sítí.
Ta zde probíhá na principu Twitteru, kdy můžete jednotlivé uživatele „následovat“. Při spojení Jolicloudu s Facebookem jsou automaticky staženy informace o vás, včetně avataru, těmi je poté uživatel prezentován svému okolí.
Na oficiálních stránkách se nachází i seznam plně kompatibilních netbooků, který obsahuje i exotické kousky méně známých výrobců. Právě úzké zaměření na tyto stroje má pozitivní vliv na funkčnost ihned po instalaci. Dle ohlasů uživatelů je velice málo kusů hardwaru, pro který by musely být doinstalovány ovladače.
Uživatelé, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí používat Windows, či klasické distribuce linuxu, mají možnost vyzkoušet poněkud jiný směr řešení operačního systému. Myslím si, že pro klasického konzumenta, který svůj netbook využívá k brouzdání po internetu, komunikaci s přáteli a sem tam přehrání několika dílů oblíbeného seriálu v posteli, je Jolicloud velice použitelná možnost.
Jolicloud – Netbookový speciál
Další příklady sdílených služeb
Online kancelář
Operační systémy, které fungují na principu cloud computingu jsou velice zajímavé, avšak jejich budoucnost je prozatím neznámá. Světlejší vyhlídky ale mají služby, které již nějakou dobu fungují a uživatelé o nich mají alespoň tušení.
Dobrým příkladem můžou být například kancelářské balíky, ať už se jedná o průkopníka v tomto oboru Google Docs, novou beta verzi Microsoftu docs.com, nebo méně známé Zoho.com.
Nesporná výhoda těchto služeb je bezplatnost – nepotřebuje-li uživatel pokročilé funkce klasických kancelářských programů, není nic snazšího, než se pomocí Google účtu přihlásit do svých Google Docs a dokument, tabulku, či prezentaci vytvořit tam.
Tím, že jsou služby online, otevírají se nám nejlepší možnosti pro sdílení dokumentů – ať už prezentaci s fotkami přátelům, nebo výkazy se spolupracovníky.
Poznámky vždy sebou
Jako zajímavou službu uvedu multiplatformní Evernote. Jedná se o správu poznámek a úkolů, kdy jsou podporováný jak počítačové platformy, tak i chytré mobilní telefony. Jediným systémem, který není přímo podporován, je Linux, avšak použití na něm je možné díky doplňku pro webový prohlížeč.
Velice jednoduchý klient, který je pro Windows lokalizovaný umožňuje sdílení poznámek a úkolů, náčrtků, nebo zvukových nahrávek. Vše může být řazeno podle několika parametrů – např. kdy byla poznámka vytvořena, na jakém zařízení, ale také je možné řazení podle tematických štítků, nebo podle toho, jestli již byl úkol splněn, či nikoliv. Vše je samozřejmě uloženo na serveru a jednotlivý klienti na spárovaných zařízeních jsou s těmito vzdálenými daty synchronovány.
Klient Evernotu pod Windows
A také jeho mobilní verze pro Windows mobile
Tiskárny celého světa, spojte se
V souvislosti s Chrome OS představil Google nový koncept řešení tisku. Stejně jako veškerá další činnost by se mohlo i tisknutí přenést do prostředí internetových protokolů. Jednotlivé tiskárny by byly spárovány s Google účty, na které by se dokumenty k tisku odesílali. V praxi to zatím bude znamenat odeslání na počítač, ke kterému je tiskárna připojena a kde bude běžet jakási brána s úkolem převést přijatý dokument do klasických tiskových úloh.
V budoucnu by se však mohl vytvořit nový standart online tisknutí, kdy by nejen v tiskárnách mohli být technologie umožňující tisk skrze internetový protokol. Nemusel by tak být problém tisknout z mobilního telefonu nebo foťáku.
Vize Googlu o online tisku
A na závěr?
Téma cloud computingu je velice obsáhlé a na jeho prezentování by bylo potřeba několik desítek stran. Snažil jsem se tedy shrnout alespoň zlomek služeb, který alespoň trochu přiblíží potenciál této technologie. Vývoj internetových služeb již pokročil do fáze, kdy nahrazují operační systémy. Před dvaceti lety by to byla pouze utopie, dnes je to realita. O tom, co bude za dalších dvacet let, můžeme pouze spekulovat. Jistí si však můžeme být v tom, že internet bude hrát čím dál větší roli.
Autor: Stanislav Janu