Na návštěvě v hydrometeorologickém ústavu [foto]
V souvislosti s bouří, při které měly padat kroupy velké jako tenisáky (aby měla média tři dny o čem psát) se podívejte na to, jak se pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu.
Laik by si snadno mohl myslet, že ve státním vědeckém ústavu se používají samá supermoderní digitální zařízení napojené na internet, kde ani není potřeba lidská obsluha. Ona to ale až taková pravda není.
Český hydrometeorologický ústav se nezabývá jenom hydrologií. Každý má ve své určené oblasti řadu stanic, kde se měří a sleduje všechno možné – množství napadlého sněhu, deště, síla větru, doba, kdy začínají kvést konkrétní rostliny, aktivita klíšťat a další věci. Hodně stanic je přitom obsluhována člověkem, který například někde na Šumavě vyjde v určenou dobu a ručně změří výšku napadlé sněhové pokrývky na konkrétním místě
V samotném ústavu se pak všechna data zpracovávají a samozřejmě se provádějí i další měření. Takto vypadá měření teploty. Jak je vidět, odepisovat údaje musí člověk.
Venku na pozemku ústavu bývá pak ještě další zařízení. Kromě teploty se měří například čistota ovzduší, radioaktivita a samozřejmě rychlost větru.
A uvnitř se zpracovávají data ze satelitů.
Zajímavý je také přístroj určený k přesnému měření rychlosti průtoku vody v řekách a dalších vodních tocích. Zařízení na fotografii je americké výroby, plovák je výroby české. Stačí ho pustit na hladinu řeky a počkat pár vteřin, než s pomocí ultrazvuku zjistí potřebné údaje.
Český hydrometeorologický ústav také výsledky svých měření prodává – je tedy i komerčním subjektem. Na objednávku připravuje zprávy pro pojistné události související s počasím, pro stavební firmy počítá například schopnost kanalizace odvádět vodu z různě silných dešťů apod. Až bude den otevřených dveří, zkuste se tam podívat.
Autor: Redakce NETzin.cz