Máme se bát Androidu?
Není tomu ani několik let, kdy se operační systém Android dostal do mobilních telefonů, ale hlavně se tak masově rozšířil. Mnohé bonusy tohoto systému jsou zřejmé a stal se jedním s nejoblíbenějších.
Pro příklad si můžeme uvést bonus největší a pro nás také stěžejní, který být vlastně bonusem ani nemusí. Jedná se o obrovské možnosti systém měnit a upravovat, ale hlavně o možnost přidání jakékoliv aplikace.
Android přišel se svým jednoduchým, ale velmi praktickým řešením. Navíc jeho kompatibilita a propojení se společností Google z něj dělá velmi praktický pracovní, ale i zábavný nástroj. Možnosti se otevírají a vy si tak můžete během pár sekund nainstalovat a přizpůsobit váš komunikátor podle libosti. Jenomže se dostáváme do problému. Nastávají otázky, zdali se tato jednoduchost nedá zneužít. Nebo v nehorším případě, není již zneužita?
Uživatelé stahují a stahují. Donedávna bylo vše v pořádku. Jenomže poté, co bylo zjištěno, jak je Android vlastně velmi zranitelný, začaly se dít věci. Lidé se začali zajímat a přišlo se na jednu věc. Android se musí potýkat s nebezpečím úplně stejným, jako klasické počítače ba možná i s horším. Se snadným přístupem do systému bylo umožněno již mnoho škodlivým aplikacím, aby si mobil ovládly tak trošku podle sebe. Jednoduše Android je náchylný k virům.
V posledních dnech proběhla médii až apokalyptická zpráva o tom, že uživatelé Androidu jsou ve velkém nebezpečí. Tedy že až několik set tisíc lidí má již mobil nebo komunikátor zavirovaný a očekává se, že viry a další pochybné programy si začnou dělat, co chtějí. Přesto je to poněkud jinak.
Viry si do Androidu dostaneme v nejčastějším případě tak, že si stáhneme nějakou neznámou a pochybnou aplikaci. Často se jedná o nějaké atraktivní aktivní tapety. V tomto případě došlo již ke zmiňované „apokalyptické nákaze“. Lidé si stáhli aktivní tapety a tím si zavlekly do přístroje software, který nezamýšlely.
Otázka je, jak tomu zabránit? A lze to? K útoku náleží obrana. A ta existuje. Jedná se o antiviry. Na Android Marketu nalezneme mnoho antivirů a programů, které nám s bojem s těmito škůdci pomohou a přístroj ochrání. Tedy závěrem je třeba si uvést, že přístroje s Androidem jsou stejně ohrožení, jako počítače a tedy musíme je přesně tak chránit.
Antivirové programy pro Android
Na místě je určitě si představit některé z nich. Jako první se nám dostává do rukou Antivirus zdarma od AVG. Ten je opravdu zdarma a tvoří komplexní řešení těchto nepříjemných útoků na Android. Také se jedná o nejstahovanější antivir světa. Odkaz na něj naleznete zde.
Trustgo Mobile přichází se svým mobilním antivirem zdarma. Jedná se opět o komplexní řešení, v pěkném uživatelském prostředí. Přesto jeho obliba již nesahá do takových výšin, jako AVG. Kvalita je ale velmi dobrá.
Jako poslední zástupce je tu Zoner. Jeho slogan se pyšní tím, že se jedná o nejlepší ochranu vašeho mobilního přístroje. Řadí se opravdu na špičku. Opět zdarma, jednoduché ovládání a příjemné prostředí. To je Zoner Antivirus.
Autor: neli13
Pisatel, fotograf a člověk zapálený do života. Žijeme jen jednou přece!