Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

VoIP – telefonování přes Internet

VoIP – Voice over Internet Protocol je technologie umožňující přenos hlasu přes internetové protokoly. Znamená to, že telefonovat je možné přes zařízení připojené k nějaké datové síti (přes Internet, ale i přes vnitřní síť – Intranet).

Podmínkou pro správné fungování služby je dostatečně kvalitní připojení (rychlost by neměla klesnout pod 100 kbps v obou směrech, ping by měl být maximálně 50 ms). V praxi jsou tedy služby telefonování nabízeny providery, kteří mají k dispozici kabelové rozvody (metalické či optické), případně dostatečně kvalitní spojení Wi-Fi.

VoIP telefon Hlavní výhodou VoIP telefonování jsou nižší ceny hovorného oproti jiným způsobům hlasové komunikace. Na pevné linky v ČR lze volat za desítky haléřů, do mobilních sítí například za korunu za minutu. Volání v rámci jedné vlastní sítě bývá zpravidla zdarma.

Nejznámější službou zprostředkovávající hlasovou komunikaci přes Internet je Skype. V ČR je ale hned několik operátorů, kteří se přímo VoIP zabývají. Poskytovatelé internetového připojení od nich nakupují jejich služby ve velkém a přeprodávají je jako doplňkovou službu svým zákazníkům.

Nevýhodou VoIP telefonování může být potřeba speciálního přístroje na VoIP (lze ale sehnat i za cenu v řádech stovek korun), případně zařízení, které umožňuje používat i telefonní přístroje pro běžnou pevnou linku (cena zhruba 1000 Kč). Telefonovat lze ale i pomocí programu na počítači (typickým příkladem je již zmíněný Skype), takové řešení však vyžaduje zapnutý počítač.

Telefonování VoIP přes mobilní telefon

Kromě pevného přístroje připojeného k internetu a programu pro počítač lze VoIP používat i na chytrých mobilních telefonech. V takovém případě lze telefonovat většinou za nižší ceny, než nabízí mobilní operátor přes SIM kartu ve svých tarifech.

K telefonování stačí mít smartphone připojený k internetu (3G, UMTS) nebo Wi-Fi například v rámci domácí sítě. Do telefonu stačí doinstalovat SIP klienta, některé přístroje jím bývají již vybaveny.

Ceny

Ukázka z ceníku operátora Fayn.cz (včetně DPH):

Ceník Fayn.cz


Přidej na Seznam

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS