Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Také zakrýváte svou webkameru? Dělá to prý každý pátý Čech

21. 10. 2014 v 09.06 · Rubrika: Software

Tento údaj, který říká, že 21 % Čechů zakrývá kvůli obavám ze sledování svou webkameru, pochází z celosvětového průzkumu společností Kaspersky Lab a B2B International, jehož se zúčastnilo 11 tisíc uživatelů ze 23 zemí.

kamera

Kaspersky Lab ve své tiskové zprávě upozorňuje na svou speciální funkci Webcam Protection, která je součástí programu Kaspersky Internet Security – multi-device 2015 a která dokáže monitorovat veškerou aktivitu webkamery. Součástí funkce je i možnost zvolit si, který software může posílat záznamy kamery, nebo přístup k webkameře zcela zablokovat.

Třetinu lidí problém vůbec netrápí

Průzkum není zajímavý jen proto, že pětina Čechů svou webkameru fyzicky zakrývá, ale také proto, že 34 procent českých respondentů vůbec netuší, že by jejich webkamera mohla být zneužita a posloužit někomu ke sledování. Dalších 42 procent tuto možnost zná a je jí zneklidněna.

Koho si kybernetičtí zločinci ke sledování vybírají

Mohlo by se zdát, že obětí budou především veřejně známé osobnosti, ale nejen na ty se mohou útočníci zaměřit. Důvodem může být pokus o krádež firemních tajemství (lepší webkamery dokáží zachytit i poznámky na papíru vedle počítače), nebo pokus o získání kompromitujících materiálů, které pak slouží k vydírání.

Například v květnu 2015 Europol odkryl síť vývojářů, distributorů a uživatelů škodlivých programů, které mimo jiné sloužily i k sledování webkamer. Začalo to zatčením nizozemského hackera, který infikoval 2 000 počítačů žen s cílem získat jejich intimní fotografie.

Pět procent lidí si zakrývá kameru i na telefonu

Další údaj z průzkumu říká, že 5 procent českých uživatelů fyzicky zakrývá i kameru svého mobilního telefonu. Kaspersky Lab přitom upozorňuje, že škodlivý software sloužící ke sledování může stejně tak odesílat i záznamy z mikrofonu a samozřejmě obrazy z webkamery ve chvíli, kdy ji člověk sám používá.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Také zakrýváte svou webkameru? Dělá to prý každý pátý Čech”

  1. Jan Profík napsal:

    Já tedy webovou kameru nezakrývám…

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS