Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Nejrychlejší Wi-Fi mají v okrese Karlovy Vary

27. 5. 2014 v 15.03 · Rubrika: Připojení k Internetu

ethernetTakzvaný bezdrát je navzdory rozšiřujícím se optickým sítím stále nejpoužívanějším způsobem přístupu k síti Internet. A není se čemu divit, internet přenášený vzduchem se nemá za co stydět.

Prvenství v rychlosti downloadu na Wi-Fi sítích drží okres Karlovy Vary, kde uživatelé naměří přes 30 Mbit/s. Je to o 10 Mbit/s víc, než mají v okrese Vyškov, který drží druhé místo. Na třetím místě následuje okres Plzeň-město, čtvrté má okres Plzeň-sever a páté místo obsadil okres Český Krumlov s průměrnou rychlostí downloadu necelých 19 Mbit/s. Nejnižší rychlost internetových Wi-Fi přípojek naměří v okrese Olomouc, a to 4,3 Mbit/s. Údaje pocházejí ze serveru rychlost.cz.

Z nich dále vyplývá, že bezdrátové připojení ve většině okresů nedosahuje takové stability, jakou mají přípojky na optické síti, ale na druhou stranu je na tom o mnoho lépe, než připojení mobilní. Hodnoty stability u bezdrátu se v porovnání s připojením přes optické vlákno liší často jen o jednotky procent.

Technologie xDSL si drží svou průměrnou rychlost downloadu na hodnotě kolem 10 Mbit/s s výraznou asymetrií, tedy s o mnoho nižší rychlostí uploadu (což je typická vlastnost DSL, nikoli problém). Hodnota stability přípojek na DSL je srovnatelná s Wi-Fi i optikou.

Z toho plyne, že bezdrátové přípojky, dříve odsuzované jako podřadný způsob připojení k internetu, dosahují dnes díky moderním technologiím velmi vysoké kvality. Zarážející je především nepříliš velký rozdíl v porovnání s optickou sítí, kde se mohou rychlosti pohybovat úplně na jiných hodnotách a u providerů není výjimkou nabídka rychlosti 100 Mbit/s, nebo dokonce 256 Mbit/s.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS