... Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Internetové připojení pro jednotlivce v Čechách stručně a jasně

26. 10. 2013 v 11.23 · Rubrika: Připojení k Internetu

Internet - připojeníV zimě roku 1990 Tim Berners-Lee představil projekt WorldWideWeb, který odstartoval exponenciální boom internetu. O dvě dekády později se z „webu“ stal globální fenomén s téměř 3 miliardami uživatelů. Internet se pro mnohé z nás stal nedělitelnou součástí života, stejně jak školní docházka či pravidelné návštěvy holiče. Pokrok nezastavíte! Ale jak vybrat toho nejvhodnějšího providera?

Trocha statistických dat

Podle šetření ČSÚ z roku 2012 počítač využívá 64,1 % občanů, přičemž nejaktivnějšími skupinami jsou mladí lidé ve věku 16–24 let, studenti a lidé s vysokoškolským vzděláním. V drtivé většině mají uživatelé přístup k PC doma (93,2 %). Zajímavé je, že muži používají počítač častěji (67,8 %) než ženy (60,6 %). Vysokorychlostní internetové připojení v roce 2013 mělo k dispozici 61,7 % domácností a 65,5 % jednotlivců starších 16 let, což je v celoevropském srovnání mírně pod průměrem (EU 27 = 69,1 %; EU 15 = 72,7 %).

Důvody, proč někteří Češi nevyužívají internet, jsou podle ČSÚ způsobené hlavně nezájmem o nové technologie (jako důvod to uvádí 69,1 % lidí bez připojení), poté vysokou cenou vybavení (25,6 %) a jako teprve třetí důvod občané uvádějí příliš vysokou cenu internetového připojení (pouze 17,3 % dotázaných). V Evropském srovnání je průměrná cena tarifu za vysokorychlostní internet v ČR (odvozeno z průměru nabídky 4 nevětších českých firem) nižší než např. v Německu, Rakousku či Slovensku.

Co vlastně chci?

Před výběrem providera a vhodného tarifu je nutno si uvědomit, jak intenzivně a k čemu budeme připojení převážně využívat. Pro nenáročného uživatele, využívajícího e-mail a občas seznam.cz, bohatě stačí připojení prostřednictvím klasické telefonní linky, eventuálně pomocí ISDN či mobilní sítě, rychlost připojení je pak nižší.

Pro intenzivnější použití je vhodné připojení např. prostřednictvím ISDN či ADSL. Pokud je to ve vaší lokalitě možné, doporučujeme připojení k internetu prostřednictvím kabelové televize, které má stabilnější připojení. Jen ti nejnáročnější, kteří vyžadují přenosovou rychlost více jak 240 Mb/s, si mohou pořídit internet přes satelit.

Cena a ještě něco jiného?

Kromě měsíčního závazku za poskytnutí služby by si měl zájemce zjistit další možné doprovodné platby, jako např. za instalaci či pronájem modemu. Dobré firmy toto poskytují zdarma, ty horší vám mohou na dodatečných poplatcích cenu nepříjemně zvýšit. Určitě není na škodu porovnat rychlost dodání komponent potřebných k instalaci (požadujte max. do 48 hod.). Pokud jste méně zkušený uživatel a firma nabízí instalaci technikem zdarma, nabídku využijte. Ušetříte si spoustu nervů a provolaných minut na technické podpoře.

PR text

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS