Jan Polzer: Napsat knihu není složité
Autor několika odborných knih Jan Polzer je znám především první českou knihou o systému Drupal (aplikace pro správu webového obsahu). Kniha se dočkala svého druhého vydání a čtenářům nabízí kompletní návody a rady při tvorbě webových stránek. Co vedlo Jana Polzera k sepsání knihy? Bylo těžké ji napsat? A co si pro nás chystá do budoucna?
Tento rozhovor pochází z webu zameřeného na knihy, e-knihy, psaní a čtení – xBook.cz.
Publikován byl 26.10.2009.
Domnívám se, že se na Netzin hodí a že bude i pro místní čtenáře zajímavý.
Je těžké napsat knihu?
Neřekl bych, že by tvorba knihy byla složitá. Myslím si (nemám osobní zkušenost), že napsat román je možná o něco jednodušší, než knihu, která musí uživatele vést krok za krokem a být ve všech svých částech maximálně srozumitelná. V beletrii stačí hlídat dějovou linii.
Tvorba knihy samozřejmě není pro každého. Kromě toho, že je dobré, abyste za sebou měl nějakou zkušenost z dané problematiky (čtenáři by takový deficit ihned poznali), je nutné znát pravopis, gramatiku a s tím související věci.
Přiznám se, že při práci na knize o Drupalu bylo nejtěžší nepřesáhnout nijak výrazně rozsah stanovený vydavatelem a trefit se do požadované odbornosti. V knize tak nejsou některé věci pro hodně zkušené uživatele nebo programátory, ale zařadit je nebylo záměrem. Bohužel to ne každý pochopil a kritika absence této problematiky mi poněkud „zavařila“.
Dá se tedy říct, že práce na odborné knize je podle zadání vydavatelství omezující? A když se zmiňujete o té češtině, neexistuje náhodou nějaký pracovník, který by po autorovi chyby opravoval?
Neříkám, že je práce podle zadání omezující. Pouze to znamená více práce s tím, aby se text vešel do určitých mantinelů. Není umění napsat několik vět o jednoduchém problému. Mnohem složitější je všechny myšlenky utřídit tak, aby se vešly do jedné srozumitelné, ale plně vystihující věty.
Korektor samozřejmě funguje. Ovšem to je odborník na češtinu, nikoli na techniku, v případě mé knihy na systém Drupal. Pokud by byl přetížen opravami, snadno by změnil něco, co nemá. Vám pak dá při následné autorské kontrole před výtiskem větší práci uvést věci zpět na pravou míru.
Ta zmínka o češtině byla cílená. Mám totiž stále větší dojem, že se psaním (ať už knih nebo zpravodajských článků) chce živit stále více lidí, kteří nemají základní znalosti svého mateřského jazyka.
Nemálo potencionálních autorů odborné literatury, konkrétně té z oblasti IT a související, by jistě zajímala finanční otázka. Vy jste doposud autorem čtyř publikací. Můžete nastínit, jaké peníze může odborník za své dílo očekávat?
Nechci se vyjadřovat o financích. Faktem je, že u úzce profilované knihy, jako byla třeba ta má o Drupalu, člověk nemůže očekávat závratné zisky, ze kterých by byl nějakou dobu živ. Ten zisk je v ničem jiném, ne v příjmu přímo z prodeje knihy. Tedy pokud nejste vydavatel.
Chystáte nějakou další knihu? Máte nějaký svůj vlastní plán, nebo lépe řečeno úmysl, kolik jich vlastně chcete vydat?
Doufám, že ještě před letošními Vánocemi vyjde další kniha. Její téma je úprava fotografií v grafickém editoru Paint Shop Pro Photo X2.
Plán na vydávání knih nemám, beru to spíše jako zpestření své práce. Všechny mé dosavadní knihy vznikly tak, že mě vydavatelství oslovilo. Dopředu jsem tedy nic neplánoval. Určitě budu rád, když ještě pár knih v životě napíšu.
Budete pokračovat i v práci na dalších knihách o Drupalu? Myslím tím další vydání dle vývoje systému samotného?
Uvidíme 😉 Záleží na zájmu čtenářů.
Děkuji za rozhovor.
Jan Polzer vydal doposud čtyři odborné publikace, z toho dvě na téma redakčního systému Drupal (další Programy pro kancelář, GNU Emacs a Vim – uživatelská příručka). Mezi lety 2001 a 2008 psal odborné články pro Živě.cz a časopis Computer. Stál u založení ExtraWindows.cz, píše pro Extra Publishing, provozuje mimo jiné český web Maxiorel.cz, anglicky psaný Maxiorel.com, Backuphowto.info a další.
Autor: Luboš Kudláček
Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger. Více na LubosKudlacek.cz