Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Zobrazovací válec: jak často ho měnit?

20. 9. 2015 v 13.52 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Zobrazovací (optický, tiskový) válec je jednou z nejdůležitějších komponent každé laserové tiskárny. Jeho opotřebení má za následek horší kvalitu tisku. Jak často byste ho měli měnit – a jak vlastně poznáte, že ten čas právě nadešel?

Tonerhaus zobrazovací válec

Malá lekce z fyziky

Nejprve si řekněme pár vět k tomu, co to vlastní zobrazovací válec je a k čemu v tiskárně slouží. Jedná se o kovový váleček pokrytý tenkou vrstvou polovodiče, který je před tiskem každé stránky nasvícen laserem. A to přesně v těch místech, na kterých za pár milisekund ulpí tonerový prášek.

Nasvícením vybraných míst kovového válce totiž dojde ke změně jejich odporu – a tonerový prášek k těmto místům přilne, zatímco od těch ostatních (nenasvícených) je odpuzován. Válec s naneseným tonerem následně svůj obrys obtiskne na papír – a vytištěný text či obrázek je na světě.

Čtěte také: Více o principu fungování laserových tiskáren

Vydrží až 4 cykly toneru

Někteří lidé se mylně domnívají, že tiskový válec je nutné měnit pokaždé, když mění toner. Tak to ale není – válec obvykle vydrží déle. Zatímco průměrná životnost toneru se pohybuje okolo 10 000 stran, průměrná životnost válce je tak 3x až 4x vyšší – tedy asi 30 000 stran. Tato čísla berte jako velmi hrubý odhad, vždy záleží na typu tiskárny, na toneru i na tom, co a jak často tisknete.

Ostatně to, že je tiskový válec nutné vyměnit, velmi rychle zjistíte. Kvalita tisku totiž na přesloužilém válci výrazně klesá – takovým způsobem, že to i laik pozná pouhým okem. Někdy se dokonce stává, že na potištěném papíře uvidíte nežádoucí svislé pruhy. V takovém případě už není co odkládat: válec potřebuje vyměnit.

Originál vás vyjde draho

Jakmile zabrousíte do nabídky zobrazovacích válců, zjistíte, že máte v zásadě dvě možnosti: originální nebo kompatibilní. Zatímco originální válce pocházejí přímo z dílen výrobce tiskárny, ty kompatibilní vyrábějí různé firmy po celém světě. Rozdíl? Zejména v ceně – originální válce jsou mnohem dražší.

Při koupi originálního válce si připlatíte, na druhou stranu však máte jistotu, že válec je nový a vydrží deklarovanou dobu životnosti. Při koupi kompatibilního válce ušetříte několik stovek až tisíc korun, ale musíte si dávat pozor, abyste nakoupili skutečnou kvalitu. Proto si při výběru prodejce dávejte pozor. Doporučit můžeme třeba obchod tonerhaus.cz – jejich optické válce vás určitě nezklamou.

PR text

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Komentování je uzavřeno / zakázáno

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS