Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Změny u Seznam.cz (souhrn událostí)

24. 9. 2011 v 23.18 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Logo Seznam.czSeznam.cz oznámil několik změn a novinek, které vedou minimálně k zamyšlení, jakým směrem se vlastně tuzemská internetová jednička ubírá.

Firma s obratem přes dvě miliardy korun ročně ruší své služby, vytváří obsahové weby a čerpá dotace z EU.

Shrňme si to v bodech.

 • Seznam.cz představuje svou poslední chybějící službu – web na téma Jára Cimrman
 • Ruší se blogovací platforma sBlog.cz
 • Ruší se výuka na Lide.cz
 • Seznam.cz získal dotaci z EU ve výši 20 milionů korun

Poslední chybějící služba

Z napínavé situace kolem poslední chybějící služby Seznamu se vyklubal obsahový web (více informací zde). Sice na možná zajímavé téma a s odkazem na minulost (stránka o Cimrmanovi byla jednou z prvních na českém internetu a jejím tvůrcem byl Ivo Lukačovič, tedy zakladatel Seznam.cz), ale přece jenom to není zase taková služba, jakou asi většina lidí očekávala.

Konec sBlog.cz

Oznámení o konci sBlogu

Oznámení o konci sBlogu

Na sBlogu měl svůj zápisník opět také Ivo Lukačovič. Vyjadřoval se k dění kolem své firmy, později se zabýval létáním a přidával hodně fotek, potom svůj blog zrušil. Tato služba Seznamu byla a stále ještě je terčem posměchu. Nikoli pro své funkce a technickou úroveň, ale pro svůj obsah vytvářený mladými uživateli, kteří například nechápou, že by se vkládané fotky měly nějak zmenšit, že existuje něco jako autorské právo a podobně. sBlog tak získal punc místa pro děti, kde se nedá nic číst, ale je tam hodně fotek EMO, zpěváků a zpěvaček, hodně blýskavých věcí, hodně obsahu odjinud a hodně komentářů typu „mrkni na muj blog“.

Provoz bude definitivně ukončen 31.12.2011.

Konec online výuky na Lide.cz

Online výuka končí po čtyřech letech své existence hned 30. září. Během této doby dle informací z oficiálního blogu navštívilo tuto službu přes 4 miliony lidí, kteří tam strávili dohromady okolo 320 let. Po ukončení bude výuka k nalezení na stránkách LANGmaster.com.

Seznam.cz si bere dotaci 20 milionů korun

Dotace je prý určena na rozvoj bezplatných služeb pro uživatele českého Internetu, konkrétně na vytvoření pracovních míst ve vývoji v Brně. Už sama žádost o dotaci a čerpání peněz z EU vzbuzuje často negativní reakce, protože od tak velké firmy se to neočekává a není to prostě „sexy“. Na druhou stranu ty peníze jsou tu pro toho, komu jsou podle pravidel přiděleny a skutečný problém v tom tedy není.

Když se ale podívám na ty poslední zásadní události, zbývá si položit otázku, na jaké služby Seznam.cz ty peníze potřebuje, co plánuje a co ještě zruší.

Bude pokračovat ve výstavbě obsahových webů?

Zruší bezplatný portál Spolužáci.cz (který by si to dle mého názoru zasloužil) nebo Hry.cz (platí totéž)? A zaměří se na své opravdu komerční a jistě výnosné projekty (reality, bazar, Sklik, ubytování, dovolená, práce)? Současný stav a vývoj jednotlivých služeb napovídá tomu, že ano.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Změny u Seznam.cz (souhrn událostí)”

 1. Jakub Čižmař napsal:

  ad 1/

  Tzv. poslední chybějící služba mi přijde velmi chudá. Věřím a souhlasím s tím, že Jára Cimrman je jakýmsi idolem či maskotem českého národa, avšak určitě bych si ani v nejslabší chvilce nedovolil tvrdit, že je to poslední chybějící služba.

  Stačí se podívat na Google a je jasné, že Jára Cimrman opravdu nemůže být poslední chybějící službou. Kdyby si Seznam vzal z Googlu trochu příklad, určitě by si polepšil mnohem více, a to jak v očích vývojářů, tak běžných uživatelů…

  ad 2/

  Zrušení sBlog se mě nijak nedotklo, a myslím, že to není špatné vůbec pro nikoho. Ti, kteří na této platformě trávili svůj čas nebudou mít žádný problém najít si náhradu. Ostatně těmto lidem by vystačil i samotný Facebook :).

  ad 3/

  S výukou na lide.cz jsem nikdy nepřišel do styku, ale podle statistik to vypadá, že ruší jednu ze služeb, která uživatelům opravdu posloužila a pomáhala.

  ad 4/

  Doufejme, že když už Seznam získá takovou dotaci, že ji alespoň opravdu použije k tomu, aby obohatil český internet. Víc není co dodat… Snad nepadnou peníze například na web o MaxiPsovi Fíkovi 😉

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS