Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Zajímavé moduly pro Drupal

29. 12. 2009 v 00.10 · Rubrika: Web - Net

Kromě základních modulů, které dostanete s instalačním balíčkem Drupalu, můžete použít ještě další zajímavé doplňky. V tomto článku najdete seznam těch, které byly použity zde na Netzinu v době, kdy ještě na Drupalu běžel.

Všechny moduly se instalují stejně: Po stažení a rozbalení se celý adresář se soubory modulu nahraje do adresáře modules a v administraci (Prvky webu – Moduly) se modul aktivuje. Někdy je potřeba další nastavení.

Všechny odkazy vedou na drupal.org, na stránku konkrétního modulu. Stránky jsou v angličtině, moduly většinou také.

 • Archive – Kalendář. Jde o kompletní archiv webu, díky němuž jsou články řazeny podle data. V případě, že Drupal používáte na publikování článků, chronologicky řazeného obsahu, nebo prostě jako pokračující zdroj, může se vám takové řazení hodit.
 • Inline – Slouží pro jednoduché vkládání obrázků a dalších příloh přímo do obsahu pomocí jednoduchých značek.
 • Lightbox2 – Velmi efektní zobrazení obrázků. Vyzkoušejte kliknutím:

Hluboká

 • DB Maintenance – Automatická optimalizace a údržba databáze.
 • Footnotes – Poznámky pod čarou.[fn]Toto je poznámka pod čarou.[/fn]
 • Pathauto – Automatické generování URL aliasů – adres odvozených např. z nadpisu stránky apodob. Potřebuje samozřejmě modul Path (již v instalačním balíčku) a Token.
 • Poormanscron – Automatické spouštění Cronu[fn]Cron je Linux/Unix systémový nástroj, který spouští různé programy v předem definovanou dobu a intervalu.[/fn] – Cron může být spouštěn ručně (jak sama administrace napoví).
 • Scheduler – Umožňuje nastavit datum a čas, kdy má dojít k publikování článku/stránky.
 • Upload path – Umožní definovat složku, do které se budou nahrávat uploadované soubory, vyžaduje Upload (základní balíček) a Token. Lze využít např. pro řazení po měsících apodob, jedinou nevýhodou je, že při Uploadu souboru (třeba obrázku) zobrazená adresa neodpovídá skutečnosti, k zařazení dojde až po uložení článku. V případě vkládání klasickým html tagem IMG tak musíme předvídat, v jaké složce obrázek bude a podle toho napsat jeho adresu.
 • Search 404 Do chybové stránky „nenalezeno“ přidá políčko pro vyhledávání. Závisí na Search (základní balíček).
 • Read More Tweak – Umožňuje upravit odkaz „číst dál“, který je defaultně na (subjektivně) nevhodném místě.
 • Tagadelic – Pro každý slovník modulu Taxonomy vytvoří blok, který můžete vložit na web. Zobrazí se jako štítky, přičemž čím používanější, tím bude odkaz větší. Závisí na Taxonomy (základní balíček).
 • Community Tags – Dovolí čtenářům přidělovat jednotlivým textům štítky dle jejich uvážení, nebo výběru. Lze tedy použít i jako hodnocení. Závisí na Tagadelic a Taxonomy (základní balíček).
 • Activemenu – Pěkné Ajax rozbalovací menu. Odrážku u seznamu menu nahradí znaménkem „+“ v případě, že položka má své podpoložky. K rozbalení pak dojde bez znovunačtení stránky. Závisí na Javascript tools.
 • External Links – Přidá značku ke každému externímu odkazu, tedy tomu mířícímu mimo aktuální doménu. Umožňuje také definovat, zda budou otevírány v novém okně, budou mít atribut nofollow atd.

Nastavení External Links:

External Links

External Links

 • XML Sitemap – Generuje soubor sitemap.xml[fn]Mapa webu, určená především robotům vyhledávačů, aby nepřehlédl žádnou stránku. Čte ji Google, ale třeba i Seznam.[/fn]
 • Content Access – Můžete ovládat přístup uživatelů k jednotlivým typům obsahu. Např. skupina uživatelů VIP bude mít jako jediná přístup k VIP článkům.
 • FCKeditor – Wysiwyg editor, díky němuž nemusíte psát v HTML, ale podobně jako ve Wordu.

FCK editor:

FCK editor

FCK editor

 • IMCE – Organizuje obrázky a další soubory na serveru, které pak můžete jednoduchým způsobem vkládat do článků.
 • Similar By Terms – Zobrazí související příspěvky na místě, které určíte pomocí bloků.

Tímto výčtem zajímavých modulů toto téma na Netzinu zdaleka nekončí. Drupal je velmi zajímavý systém a budeme se mu věnovat velmi podrobně v připravované sérii článků, kam bude tento později zařazen.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Zajímavé moduly pro Drupal”

 1. Janqa napsal:

  Dobrý večer, obracím se na Vás s dotazem hledně drupalu, ve kterém jsem začátečník. Jedná se o vložení „článku“. Vložila jsem ho tak, že jsem při nahrávání článku vymazala v Informace o autorovi moje jméno a nechala to prázdné. Tím se mi to nahrálo jako Anonym. Problém je v tom, že se mi to nezobrazuje v obsahu mezi jinými mými příspěvky, tím se nemohu dostat k administraci, ani smazání. Někam se to schovalo a vůbec netuším kam, na webu se to zobrazuje jak prázdná správa. Poradíte mi prosím, jak se dostat ke smazání? Děkuji.

 2. Martin napsal:

  Dobrý den,
  Chťel bych Vás požádat o informace k drupalu. Neznáte někdo web stránky ,které popisují administrativní prostředí drupalu v mnoha věcech dost tápu. potřeboval bych s tím poradit. Děkuji. M.V.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS