Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Virtuální operátoři v ČR

4. 8. 2013 v 00.36 · Rubrika: Telekomunikace

Mobilní telefonNa trhu funguje již celá řada mobilních virtuálních operátorů. Pokud mezi ně nebudeme počítat Blesk mobil (vlastní Telefónica Czech Republic, a.s.) a Tesco mobil (spoluvlastní opět Telefónica), pak jde o samostatné firmy, které nakupují telekomunikační služby za velkoobchodní ceny a i když nemají vlastní síť a licenci, mají přímý vztah ke koncovému zákazníkovi.

Je tedy pouze na nich jakou cenu nabídnou za volání, jakou za SMS, jaké budou mít obchodní podmínky, jaké nabídnou paušální tarify, jaké budou mít zákaznické centrum, jaký si zvolí způsob marketingu a na jakou cílovou skupinu se zaměří.

Jaké virtuální operátory v ČR máme

V současné době lze virtuální operátory nejlépe rozdělit podle toho, čí infrastrukturu používají:

V síti O2 fungují již zmínění operátoři Blesk mobil a Tesco mobil, na podzim by pak měl své služby představit i ČEZ, který z Telefónicou uzavřel smlouvu a služby virtuálního operátora již nějakou dobu poskytuje svým zaměstnancům. Veřejně by měl vystupovat pod značkou ČEZmobile, jeho nabídka ale ještě není známa.

V síti Vodafone fungují DH Telecom a Quadruple, kteří působí jako zprostředkovatelé pro další menší subjekty, kteří se tak skrze ně mohou stát virtuálními operátory. Od září by měl také fungovat virtuální operátor Centropol Telecom.

V síti T-Mobile funguje společnost GTS Czech, která se soustředí na firmy a zároveň (podobně jako DH Telecom a Quadruple u Vodafonu) umožňuje dosáhnout na velkoobchodní nabídku subjektům menší velikosti. Pod GTS nebo T-Mobile patří tito operátoři: GoMObil, ha-loo, mobil.cz, Relax mobil, U:fon, 99mobile, voocall, StarTEL a další.

Seznam není a ani nemůže být kompletní, řada dalších virtuálních operátorů se na trh teprve chystá, a to už v nejbližších týdnech a měsících.

Kolik stojí volání s virtuálním operátorem

Do tabulky jsem vybral vždy ten nejnižší tarif. Srovnání slouží pouze pro přibližnou představu, je úplně klidně možné, že jiný tarif konkrétního operátora bude výhodnější.

Operátor Měsíční platba Volné jednotky Cena za minutu do všech sítí
Blesk mobil 0 Kč (předplacená služba) 2,50 Kč
Tesco mobil 0 Kč (předplacená služba) 2,90 Kč
GoMobil 0 Kč 1,90 Kč
ha-loo 45 Kč 2,00 Kč
Mobil.cz 0 Kč (předplacená služba) 2,50 Kč
Relax mobil 49,90 1,50 Kč
U:fon 149 Kč 70 minut, 10 SMS 1,50 Kč
99mobile 49 Kč 10 minut 1,49 Kč
voocall 39 Kč 1,69 Kč
Startel 29 Kč 1,49 Kč

Dá se říct, že virtuální operátoři znamenali skutečnou revoluci na trhu s mobilními službami, zejména s cenou za minutu mobilního volání. Jejich nástup je kromě jiného i pravděpodobnou příčinou vzniku levných neomezených tarifů u O2, Vodafonu i T-Mobilu.

Skutečné srovnání a cen a výhodnosti je ale u virtuálních operátorů velmi složité, protože na pozadí se mohou vyskytovat další poplatky, kterými se již tolik nechlubí.

Ve hře jsou mobilní data, ceny za doručení, za SIM karty, někteří mají poplatek za volání na zákaznickou linku. Skoro u všech ale platí, že volání v rámci virtuální sítě je levnější, srovnané jsou i ceny za SMS a MMS.

Dá se předpokládat, že konkurenční boj bude ceny i nadále snižovat a bude zajímavé sledovat, jestli se někdy s cenou za minutu do všech sítí dostaneme pod jednu korunu.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Virtuální operátoři v ČR”

 1. Radek napsal:

  GTS nabízí také mobilní tarify pro firmy

  • jj, tak píšu „V síti T-Mobile funguje společnost GTS Czech, která se, podobně jako DH Telecom u Vodafonu, soustředí na firmy a umožňuje tak dosáhnout na velkoobchodní nabídku subjektům menší velikosti.“

   Tedy GTS se zaměřuje na prodej služeb dalším menším virtuálním operátorům.

 2. Radek napsal:

  GTS má dvě platformy virtuálního operátora
  1) MVNO Virtuální operátor – prodává koncovým zákazníkům GTS pouze firmám
  2) MVNE „platforma která umožní vznik dalších MVNO“ – o té píšeš

 3. Jurášek napsal:

  GTS má celou nabídku na hypotéky – měsíčí nemalé platby, kvůli pár žblechtancům.

 4. Filius napsal:

  Díky za vyčerpávající přehled. Je zde pro mě pár novinek. Mám dotaz – využíváte služby virtuála? Pokud ano, jste spokojen?

 5. City Mobile napsal:

  Hezký článek, bylo by fajn se k tomuto aktuálnímu tématu ještě jednou vrátit a článek aktualizovat i o další virtuální operátory, kteří jsou na trhu. :-)

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS