Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Události na Internetu 2011 – 1

21. 7. 2011 v 11.56 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Události

Přehled událostí především na českém Internetu v prvním pololetí roku 2011. Česká hudba prý bude na webu zdarma, šéfem Google se stal Larry Page, Slevomat usiloval o vznik asiciace slevových serverů, Seznam.cz přišel se svým vlastním, zlevnila nám národní doména, Petr Hejl zahájil vývoj minihledače, Google přišel se svou sociální sítí, Microsoft se svým Bingem proniká na čínský trh a další.

Leden – únor

V lednu byly ještě v popředí zájmu slevové servery a Slevomat.cz usiloval o vznik asociace, která by byla zárukou spokojenosti zákazníků:

Cílem je prosadit závazný etický kodex, který by zaručoval kvalitu nabízených služeb pro zákazníky u slevových serverů, jichž je na českém internetu zhruba sto.

Zástupcům Slevomatu se nelíbí, že některé z nich používají nekalé praktiky (podvodné získávání fanoušků na Facebooku, kopírování nabídek z konkurenčích portálů), a že provozovatelé mnohdy ani svým zákazníkům neumožní slevy vyčerpat.

Asociaci se nejspíš nepodařilo realizovat, později už se o ní mluvit přestalo. Ke konci ledna však přišla velká novinka, která měla změnit způsob poslechu hudby přes internet. Kvůli projektu českých vydavatelů ukončil svůj provoz server I-legalne.cz (1.2.2011).

Nový projekt se má podle informací HN jmenovat JetStream nebo JetMusic, a pokud se rozběhne v plné šíři, mohl by fungovat jako ústřední digitální archiv pro stovky tisíc alb české populární hudby.

Zástupci vydavatelství zatím detaily projektu tají a mluví o něm jen v obecné rovině. Lidé z oboru pak novinku připodobňují ke švédskému programu Spotify, který funguje v sedmi zemích a má deset milionů uživatelů, z toho necelou desetinu předplatitelů.

Projekt měl začít fungovat na jaře, ani v tomto případě však k realizaci nedošlo. V lednu nás ale překvapily také vyhledávače. Na post šéfa Googlu se vrátil Larry Page a Seznam.cz zahájil 12.1. kampaň související i se změnou sloganu. Z „najdu tam, co neznám“ se stalo „najdu tam, co hledám“, zde komentář k původu sloganu.

Prvního února CZ.NIC snížilo cenu naší národní domény. Velkoobchodní cena roční registrace naší národní domény se z předchozí částky 155 korun bez DPH dostala na 140 korun bez DPH. Stejný den v jednu ráno zahájil Petr Hejl vývoj svého minihledače.

Březen – květen

V březnu oznámila Telefónica O2, že od poloviny roku začne testovat bezkontaktní mobilní platby. Tisková zpráva z 20.7. tuto informaci potvrzuje.

Google změnil algoritmus a začal bojovat proti obsahovým farmám.

18.3.2011 Telefónica O2 jako první zablokovala možnost dobíjet si kredit do mobilních telefonů přes terminály Sazka, protože již bylo jasné, že loterijní společnost nebude schopna plnit své závazky.

Prvního března také Seznam.cz zareagoval na trh slevových serverů a spustil svůj vlastní pod názvem Seznam TIP.

V dubnu oznámila Telefónica O2, že od května zahajuje provoz nové technologie VDSL (tisková zpráva) a květen byl úrodný i na další události.

Seznam.cz provedl plošnou aktualizaci Sranku, 25.5. nasadil novou verzi svého robota. Fio banka uvedla na trh Smartbanking, Google dostal od UOOU povolení fotit naše ulice pro službu StreetView, 13.5. byla překročena hranice v počtu .CZ domén (800 tisíc).

V polovině května bylo oznámeno, že si Microsoft kupuje Skype a naše česká Telefónica změnila svůj název.

Červen – červenec

Červnu a začátku léta začal s přívalem informací dominovat Google se svým plusovacím tlačítkem a svou sociální sítí (Čína hned zablokovala), webmasterům také umožnil vkládat Google +1 na web, v české republice zároveň spustil svou navigaci pro zařízení s operačním systémem Android.

A zatímco Francie zakázala propagaci Facebooku a Twitteru na televizních obrazovkách i v rádiích, naši čeští politici chtěli rovnou cenzurovat Internet, což jim naštěstí neprošlo.

Začátkem července oznámil Microsoft spolupráci s čínským Baidu.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS