Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Události a top články 2010 – 2

22. 12. 2010 v 17.00 · Rubrika: Web - Net, Zprávy - Události na internetu

V červnu letošního roku vyšly na Netzinu dva články. Jeden byl žebříčkem článků v aktuálním pololetí nejčtenějších, druhý byl souhrnem zpráv a událostí, které se staly od ledna do června na Internetu. Za druhé pololetí bude stačit článek jeden, pojďte se tedy podívat na události od června do prosince a na články za tuto dobu nejčtenější.

Události na Internetu  2010 – 2

Během posledních šesti měsíců bylo veřejnosti představeno několik zajímavých projektů a velké firmy vydaly mnoho PR zpráv o své činnosti, novinkách, existujících i plánovaných technologiích, akvizicích apod. Zde je na místě připomenout, že cílem Netzinu není informovat o všem a dělat PR firmám jenom proto, že jsou velké. Netzin není zpravodajský server a věnuje se pouze tomu, co by mohlo a má nějaký dopad především na český Internet.

Červenec

Datové schránky i pro soukromou poštu

Projekt datových schránek rozšířil svou funkčnost i na posílání soukromé pošty. Služba je sice zpoplatněna, ale může se hodit v případě, že potřebujete zajistit právní prokazatelnost toho, že jste zprávu někomu odeslali a že byla doručena. Právní účinky při dodání Poštovní datové zprávy jsou srovnatelné se zasláním doporučené zásilky.

Občané Finska mají právo na připojení k Internetu

Finsko se stalo první zemí na světě, kde je širokopásmové připojení k Internetu o rychlosti minimálně 1Mbps právem každého občana.

Od 1. července platí ve Finsku zákon, který dává každému právo na vysokorychlostní připojení k Internetu. Finsko si také předsevzalo, že do roku 2015 bude tato rychlost 100Mbps. Více.

Sklik partner pro všechny

19.7. se Sklik pro partnery otevřel všem webům a ukončil tak svůj testovací provoz. Majitel uživatelského účtu tak může přidat jakýkoli web splňující podmínky, zobrazovat na něm inzeráty Skliku a nechat si vyplácet provize. Více.

Facebook má půl miliardy uživatelů

21.7. potvrdil Mark Zuckerberg na firemním blogu, že Facebook překročil hranici 500 milionů uživatelů. Více.

Srpen

mBank zavádí poplatky

Internetovou veřejností ostře sledovaná mBank zavedla od 1.8. poplatky. Vize absolutně bezplatného účtu tak skončila. Více.

Končí PPF Media

Koncem srpna skončil projekt zaměřený na hyperlokální žurnalistiku Naseadresa.cz.Připomeňme, že PPF Media a.s. je projekt Petra Kellnera a investice do projektu (především Našeadresa.cz) se za jediný rok vyšplhala na částku 200 milionů korun. Více.

Září

Seznam spustil nový fulltext

V polovině září uvedl Seznam.cz do provozu novou podobu fulltextového vyhledávání. Změna spočívá ve způsobu uložení slov v indexu hledání. Více.

Google versus UOOU

Úřad pro ochranu osobních údajů neschválil žádost společnosti Google o zpracování údajů v rámci služby Street View. Tato služba pořizující fotografie ulic měst po celém světě je pod přísným dohledem a není divu, že z českého zákazu je celosvětová událost. Více.

AdFox končí

 

Společnost Centrum Holdings (Centrum.cz, Atlas.cz, Aktuálně.cz a další) se stala partnerem společnosti Google a prvním autorizovaným distributorem reklamních služeb AdWords v regionu střední Evropy. Reklamní systém AdFox tedy končí. Více.

Definitivně skončil Cuil.com

Cuil.com byl představen 28. července 2008 a hned od počátku si získal velkou pozornost médií. Částečně i proto, že za jeho vývojem stáli tři bývalí zaměstanci Google Inc. a vyhledávač této společnosti měl být také sražen novou technologií na kolena, (prezentováno médii jako takzvaný zabiják Google). Cuil.com měl hned po spuštění v indexu přes 120 miliard stránek a sliboval mnohem vyšší kvalitu výsledků. Více.

Windows Live přesune blogování na WordPress.com

Microsoft spolupracuje se společností Automattic a bloggery ze své služby Windows Live přesune během šesti měsíců na WordPress.com. Jde o třicet milionů uživatelů. Více.

Google Instant u nás

29.9. – Google Instant, nová technologie Google, se bude v příštích hodinách a dnech postupně spouštět českým uživatelům. Přednost dostanou ti permanentně přihlášení. Více.

Říjen

Webtrhmánie

Ve druhé polovině října vznikla řada diskuzních fór zaměřených na internetové podnikání. Stalo se tak v souvislosti s oznámenými změnami na Webtrh.cz, ale načasování může být v některých případech náhodné. Více.

CZ.NIC spouští mojeID

Zdlouhavé vyplňování stále stejných registračních údajů a nové kombinace jmen a hesel, na které si za týden nevzpomenete – i to patří k využívání naprosté většiny internetových a webových služeb. Toto chce alespoň v rámci českého internetu změnit služba mojeID, kterou dnes do ostrého provozu spouští sdružení CZ.NIC. Více.

Listopad

Diakritika v českých doménách opět odmítnuta

Správce registru českých domén (CZ.NIC) oznámil výsledky průzkumu zpracovaného společností Marknent. Podle něj se proti zavedení systému IDN (Interenationalized Domain Names) vyslovilo 87 procent respondentů z řad organizací a 62 procent oslovených uživatelů internetu. Více.

Prosinec

Google začal prodávat elektronické knihy

Google začal s digitalizací knih již v roce 2004. Podle zprávy na oficiálním blogu jich má nyní v digitální podobě přes 15 milionů a dnes oznámil, že na stránkách projektu lze také knihy nakupovat. Prozatím však nikoli v České republice. Více.

Spuštěn PirateLeaks.cz

Pirátská strana spustila web pro bezpečné a anonymní předání utajovaných a cenzurovaných materiálů. Chce tak pomoci otevřenosti a bojovat proti síti politické korupce a organizovanému zločinu v České republice. Více.

Nejčtenější články na Netzinu 2010 – 2

Mezi nejčtenější obsah na Netzinu ve druhém pololetí 2010 patří většinou starší články, jejichž návštěvnost zajišťují vyhledávače:

  1. Jak si vytvořit stránku na Facebooku
  2. Návod na Facebook
  3. Nejlepší pluginy pro WordPress
  4. Firmy-CZ.cz – pokus o podvod?
  5. Webtrhmánie
  6. Podnikání na Internetu: Mám asi padesát webů
  7. All in One SEO Pack – seo plugin pro WordPress
  8. Google Apps na vlastní doméně
  9. Cuil.com definitivně skončil
  10. Monetizace webu – jak pasivně vydělat peníze

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS