Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Téměř polovina vlastníků smartphonů přes něj nakupuje

8. 7. 2015 v 13.23 · Rubrika: Podnikání na Internetu

Z mezinárodního průzkumu ING Bank vyplývá, že více než polovina Evropanů vlastnící chytrý mobilní telefon nebo tablet přes něj za poslední rok nakoupila na internetu.
V Čechách takto nakoupilo 47 % uživatelů.

Nejvíce používají mobilní telefon nebo tablet k nakupování Turci (až 84 % dotazovaných), naopak v Belgii takto nakupují jen necelé dvě pětiny respondentů. Američané jsou na tom s 58% využíváním mobilů k nakupování stejně jako průměrný Evropan. Češi jako jedni z mála nakupují přes mobilní zařízení nejvíce elektroniku.

„Mobilní nakupování jde ruku v ruce s využíváním mobilního bankovnictví. Z těch Evropanů, kteří v uplynulém roce provedli nákup přes mobilní telefon, jich čtyři pětiny používá zároveň i mobilní bankovnictví. Obdobně jsme na tom i u nás v Čechách, kde mobilní banku využívá 74 % dotazovaných, kteří realizují nákupy přes mobilní zařízení,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Nejčastěji lidé nakupují přes mobilní telefon nebo tablet oblečení (35 %) a elektroniku (32 %). Zatímco u žen nákup oblečení (37 %) jasně vede před elektronikou (25 %), u mužů tak výrazný rozdíl nepanuje (39 % vs. 33 % ve prospěch elektroniky). Častými objekty zájmu nakupujících přes mobilní zařízení jsou hry, hudba a potraviny, ale nezanedbatelný podíl má i nákup dovolené nebo donáška jídla (15 %).

Ve Spojených státech jsou čísla za mobilní nákupy v jednotlivých segmentech oproti Evropě vyrovnanější. Velká Británie je pak jedinou sledovanou zemí, kde nad oblečením a elektronikou vítězí mobilní nákup potravin.

55 % Evropanů také přiznalo, že pokud obchod uloží jejich platební údaje, mají později tendenci v něm nakupovat, protože je to jednodušší a rychlejší. V USA to potvrdilo dokonce 61 % dotazovaných.

Provedli jste v posledních 12 měsících nákup prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu?
(Ti, kteří odpověděli „ANO“)

graf

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Komentáře k “Téměř polovina vlastníků smartphonů přes něj nakupuje”

 1. Aleš Fifka napsal:

  Ilustrativní příklad nevhodně položené otázky ve výzkumu. Příklad zavádějícího názvu článku.

  Slučují se nákupní kanály s podobnou technologií (převažující Android, tedy shodné aplikace na smartphonech i TABLETECH), ale odlišným uživatelským komfortem.

  Zatímco plocha obrazovky tabletu už ledasco umožňuje, pro snadné (subjektivně, z pohledu potenciálních zákazníků) nakupování přímo z mobilu je zapotřebí specificky navrhnout webové stránky e-shopu. Aby bylo vůbec něco vidět a ještě to motivovalo návštěvníka k okamžitému nákupu, ke kterému není třeba odbíhat k jinému počítači.
  Jde to, pokud se webmaster opravdu snaží. Jiné průzkumy nejméně stejně věrohodně prokazují, že v současnosti jsou smartphony pro přímý nákup zboží dost neoblíbené.

 2. Jan Profík napsal:

  Většinou hledám zboží na tabletu, ale skutečná nákup stejně udělám přes klasický PC :)

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS