Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Svoboda na netu

29. 3. 2010 v 20.01 · Rubrika: Blog

Vracím se ještě jednou k tématu svobody na internetu. Bylo o ní napsáno mnoho a snažím se své názory hustit do každého člověka, který je ochoten naslouchat. V diskuzi na Lupě odkazované z Twitteru Plaváčkem je člověk, který píše o cenzuře (někde mu smazali komentář), hlásá něco o svobodě a chce zavádět etický kodex pro diskuze závazný pro všechny weby na internetu. Prý něco takového chybí nejen v Česku.

Někdy si myslím, že lidi jen tak provokují. Že se prostě nudí a chtějí vyvolat nějakou diskuzi či přímo hádku, která by je dostatečně zabavila. Vymyslí něco kontroverzního, co vzbudí emoce, a baví se tím, že ostatní reagují a hádají se s ním. Někdy to může vést i k zajímavému řešení problému.

Ale názor je názor. Někdo ho může převzít, může ho časem považovat za svůj a hlásat dál, tentokrát už velmi vážně.

V té diskuzi jsem měl už dvakrát napsaný komentář, ale vždy jsem jej nakonec neodeslal. Jeden z nich jsem si uložil a reaguji v něm hlavně na toto:

To jsem rád za toto vysvětlení. Já nejsem právník, ale tím, že vlastník webu umožňuje diskuzi na svém webu, tím přece přebírá určitou funkci „zveřejňovatele“ (i když by neměl ručit za obsah, což se tu již jindy probíralo). Není samozřejmě veřejnoprávním médiem, ale když jednou zveřejňuje diskuzi, měl by mít určité povinnosti – tedy nemazat lidem příspěvky. Tohle by se mělo dostat do etického kodexu pro zveřejňování na Internetu, který schází nejen v Česku.

A moje nezveřejněná reakce:

Zaujalo mě, jak jste se těšil na tu svobodu a kdesi cosi a přitom o pár příspěvků výše píšete o jakémsi závazném etickém kodexu, který postrádáte. Kde je svoboda majitele webu, když se chce chránit, dejme tomu, proti nehodnotným komentářům? Proč by je měl svému čtenáři nabízet?

Stručně řečeno, vaše přemýšlení o závazných pravidlech je velmi nebezpečné. Jsem rád, že vaše názory jsou v menšině.

Takže etický kodex pro zveřejňování na Internetu. Založíte si někde blog, ale musíte se řídit proti své vůli pravidly. Musíte zveřejňovat obsah pouze v souladu se státním nařízením. A kdokoli vám tam může napsat co chce (doufám, že aspoň spam by bylo povoleno smazat).

Tohle je cenzura! Ta opravdová. To opravdové omezení svobody je právě v pravidlech, které „s tím nejlepším úmyslem“ diktují člověku co nesmí. Omezují jeho svobodu projevu a možnost rozhodnutí, co zveřejní jako součást svého duševního díla. Na webu, za který platí penězi, časem a svou duší.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS