Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Svoboda internetu a úřad dohlížející na internet

13. 3. 2010 v 13.08 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

ČSSD chce zřídit „úřad dohlížející na internet“

Na internetu se objevila zpráva pocházející údajně z interních materiálů ČSSD. Bez ohledu na možné pochyby o její důvěryhodnosti a toho, jestli ČSSD opravdu něco takového chystá, vede celá věc minimálně k zamyšlení.

K zamyšlení nad tím, kdy a za jakých podmínek se celosvětová síť počítačů skutečně dostane do mocného vlivu politických stran a vlád, Evropské unie a kdoví jakých dalších organizací, které si budou uzurpovat právo rozhodovat a vhodnosti či nevhodnosti konkrétního internetového obsahu pro občana.

Není to tak dlouho, co naši tři hlavní čeští operátoři a poskytovatelé připojení k internetu začali využívat služeb britské Internet Watch Foundation, která vytváří seznamy nevhodných stránek. Nedlouho poté se vyrojila řada stížností na blokování stránek, které očividně nevhodné nejsou, přičemž asi největší rozruch způsobilo blokování jedné stránky Wikipedie s nevhodným obrázkem obalu CD hudební skupiny. Na detailech nezáleží. Faktem v těchto případech zůstává, že poskytovatelé připojení, aniž by je k tomu vyzýval nějaký zákon, sami aplikovali omezení pro své platící zákazníky a jejich právo na svobodný přístup k informacím předali do rukou zahraniční soukromé organizace.

Materiál ČSSD (vyjádření strany jsem nikde na jejich webu nenašel) dokládá obecné snahy o kontrolu pro zákonodárce poměrně nového média, místa, kde se objevuje obsah, ale narozdíl od televize či tisku není pod dohledem žádného úřadu podléhajícímu státu. Politici zjištují, že profesionální i amatérští novináři promlouvají k veřejnosti pomocí svých webů a sociálních sítí, přičemž oni o tom neví. Nemohou stíhat reagovat na názory, které se najednou bez jejich vědomí dostávají k masám a člověk není závislý na „objektivním“ televizním zpravodajství. Vadí jim to? Politikům ČSSD možná ano.

Pokud se zamyslím logicky, nelegální obsah na internetu, stejně jako cokoliv nelegálního jinde, by měl být záležitostí Policie. To ona potírá zločin. To ona by tedy měla zahájit trestní řízení a zrušit webové stránky s nelegálně úchylným pornem. (Měla by ho třeba aktivně vyhledávat, reagovat na podněty veřejnosti a bojovat s virtuální zločinností všeho druhu.)

Ale úřad podléhající premiérovi vlády udělující pokuty a blokující závadné weby, to je totalitní praktika, kterou by nikdo neměl tolerovat.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS