Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Spam v roce 2013 opět klesal. Česko až na 45. místě

23. 1. 2014 v 12.43 · Rubrika: Tiskové zprávy

Analytici Kaspersky Lab shrnuli aktivity spammerů za uplynulý rok. Z dat vyplývá, že je na tom Česko poměrně dobře.

  • Podíl spamu na e-mailové komunikaci byl v roce 2013 69,9 %, což je o 2,5 procentního bodu méně než v roce 2012.
  • Podíl e-mailů se škodlivými přílohami byl 3,2 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně než v předchozím roce.
  • 32,1 % phishingových útoků cílilo na sociální sítě.
  • Největším zdrojem spamů byla Čína (23 %) a USA (18 %). Česko se s 0,13 % umístilo na 45. místě.

Podíl spamu na e-mailové komunikaci neustále klesá – za poslední tři roky se snížil o 10,7 procentního bodu. Zdá se, že inzerenti upřednostňují legitimnější způsoby online propagace, které nabízejí lepší odezvu za nižší náklady.

Spammeři se loni snažili ve velké míře využít faktu, že antivirové společnosti vyzývají své uživatele k aktualizacím softwaru. V e-mailech, které se tvářily jako zprávy od známých prodejců antivirů (například Kaspersky Lab, McAfee, ESET, Symantec apod.), nabádali k aktualizaci pomocí přiloženého souboru. Ten přitom obsahoval trojského koně z rodiny ZeuS/Zbot, který kradl citlivá uživatelská data, zejména finanční informace.

Spammeři také vymýšlejí nové triky, jak obejít spamové filtry. Hromadné e-maily posílají dvěma skupinám lidí – těm, kteří se k jejich zasílání sami zapsali, a pak na adresy zakoupené z obrovských databází – tedy lidem, kteří nedali k zasílání žádný souhlas. Pokud jejich filtr email zablokuje, odesílatelé kontaktují poskytovatele bezpečnostního řešení a ukážou jim legitimní stránku, kde se lidé mohou k odběru přihlásit nebo se z něj odhlásit. To staví poskytovatele spamových filtrů před novou výzvu – vývoj nových technologií založených na reputaci odesílatele e-mailu.

Více informací o spamu v roce 2013 naleznete na stránkách securelist.com.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS