Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Prodej Windows XP končí

11. 1. 2010 v 17.33 · Rubrika: Software

Operační systém Windows XP, tedy jeho krabicová verze, se přestal prodávat již v roce 2008, stále však bylo možné pořídit jej v OEM verzi společně se zakoupeným hardware, tedy počítačem nebo notebookem. Mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová uvedla, že tyto zásoby prodejců se tenčí a za chvíli již nebude pravděpodobně nejúspěšnější systém vůbec k dispozici.

Microsoft slibuje, že bezpečnostní aktualizace a další obecná podpora Windows XP potrvá až do 14.dubna 2014. Podle této softwarové společnosti je zánik systému nevyhnutelný vzhledem k pokroku. Nové operační systémy Windows Vista a především pak v loňském roce představený Windows 7 by měly XP zcela nahradit.

Manažer divize Windows Client Lukáš Křovák přiznal, že Microsoft ví, že Windows XP byl úspěšný produkt, který si získal velmi vysokou oblibu u uživatelů:

„Chceme však uživatelům nabídnout produkt, který lépe využívá možností dnešních počítačů, zařízení a nových technologií a zároveň lépe ochrání uživatele před možnými bezpečnostními hrozbami. Systém Windows 7 by měl uživatelům pomoci rychleji a snáze pracovat s počítači, zařízeními a zároveň zajistit větší bezpečnost na internetu a ochránit uživatelská data.“

Definitivní konec XP?

Po osmi letech by tak neměl být Windows XP vůbec v prodeji, přesto bude možné jej nadále získat. Systém bude například nadále v některých mini noteboocích, zájemci si také budou moci koupit legalizační sadu s Windows XP, nebo využít licence k novějším produktům k přechodu na starší verzi, pokud to licence umožňuje.

Jak získat Windows XP

  1. Zakoupením legalizační sady Get Genuine Kit systému Windows XP Professional. Tento způsob je vhodný především pro jednotlivce nebo menší společnosti.
  2. Pořízením OEM licence systému Windows Vista Business nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional.
  3. Pořízením OEM licence systému Windows 7 Professional nebo Ultimate, která uživatele opravňuje k downgradu na Windows XP Professional. V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen, a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. dubna 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve.
  4. Prostřednictvím downgradu na systém Windows XP Professional v rámci multilicenčních smluv systému Windows, které opravňují zákazníka používat starší verzi systému Windows. Tento způsob je vhodný pro malé i velké společnosti.
  5. Downgradem na systém Windows XP Professional v rámci legalizační smlouvy Get Genuine Windows Agreement. Tato varianta je vhodná jak pro malé, tak i velké společnosti.
  6. Zákazníci se mohou i nadále setkávat se systémem Windows XP Home předinstalovaným na mini-noteboocích.
  7. Na počítačích s OEM licencí systému Windows Vista nebo Windows 7, kde výrobce počítače dodává konkrétní model s již downgradovaným systémem, konkrétně s Windows XP Professional.

Oficiálně měla Windows XP skončit už na konci roku 2007.

Zdroj: Tisková zpráva Microsoftu

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS