Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Přehled událostí v roce 2009

28. 12. 2009 v 19.26 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Pojďme si společně připomenout některé více či méně důležité události z končícího roku 2009. Berte je jako výtah ze zpráviček weblogu, který předcházel Netzinu.

►V březnu nám Google založil fórum pro webmastery, které má pomáhat tvůrcům webových stránek s nalezením odpovědí na dotazy ohledně indexování a dalších věcí s Googlem souvisejících.

►Někdy v březnu byla také vydána finální verze prohlížeče Internet Explorer 8 a tento byl jako důležitá aktualizace OS Windows distribuován od 26.4.2009.

Nový Internet Explorer 8 je podle testů americké redakce Computerworldu stále pomalejší než Google Chrome a nestačí ani na Firefox. Přesto Microsoft na základě jiných testů považuje svůj prohlížeč za velmi konkurenceschopný a zdůrazňuje, že jde o nejrychlejší browser, který kdy jeho vývojáři vytvořili.

►Agentura Mediasearch udělala průzkum, podle kterého Češi odmítají státem regulovaný Internet. Rovných čtyřicet procent dotázaných uvedlo, že si určitě nepřeje, aby stát reguloval internetový obsah. Dalších 34 procent dotázaných si to spíše nepřeje. Naopak 21 procent respondentů si státní regulaci spíše přeje. Určitě pro regulaci je ovšem pouze šest procent dotázaných. Rezolutně proti regulaci bylo 53 procent dotázaných mužů, ovšem jen 25 procent žen.

►Google hledá obrázky podle barvy, tou dobou pouze přidáním parametru do URL adresy (dnes je již k dispozici ovládací panel).

►Google spustil AdSense pro domény. Pokud vlastníte doménu a nemáte na ní obsah, můžete ji zaparkovat u Googlu a nechat na ní zobrazovat související reklamy.

►V dubnu Seznam.cz zavádí populární odkazy ve výsledcích vyhledávání, což znamená, že se u některých domén zobrazí odkazy i na části konkrétního webu. To samé znají již dlouho uživatelé vyhledávání Google.

►Microsoft chystá kampaň za 100 milionů dolarů na podporu svého vyhledávače (Bing.com). Reklama se má objevit nejen na internetu, ale i v televizi, rozhlasu a tisku. Začít by měla v červnu.

►Bulvární server Novy TN.cz po krátké přestávce povoluje diskuze registrovaným uživatelům. Narozdíl od Novinky.cz se tedy uchýlil k přímému moderování a neklade do cesty překážky v podobě korespondenčních registrací.

►Máme tu českou verzi licence Creative Commons, na které spolupracovala Národní knihovna.

►WikiSearch v češtině – Wikihledání Google se objevilo ve výsledcích vyhledávání koncem dubna. V případě, že jste přihlášeni ke svému Google účtu, můžete posunovat výsledky, mazat je a přidávat komentáře, které uvidí i ostatní uživatelé.

►Začátkem května je ohlášen příchod nového vyhledávače – Wolfram Aplha je založen na používání přirozeného jazyka. Jde o projekt matematika Stephena Wolframa a klade si za cíl odpovědět uživateli na dotazy, které by položil při běžné konverzaci. Při demonstraci nového nástroje v Berkmanově centru pro internet a společnost na Harvardské univerzitě do něj profesor Wolfram zadal dotaz “Jaký bude hrubý národní produkt Francie, vydělíme-li jej HNP Itálie“ a nástroj nejen, že odpověděl správně, ale výsledek zobrazil i formou grafu. www.wolframalpha.com

►Koncem května se objevuje zpráva, že Seznam.cz začne pro vyhledávání ve světě používat vyhledávač Bing společnosti Microsoft.

Českým uživatelům se Bing přiblíží především díky spolupráci Microsoftu s největším českým vyhledávacím serverem Seznam.cz. Bing bude více než milionu českých uživatelů internetu pomáhat s vyhledáváním informací na zahraničních stránkách a nabídne jim nové uživatelské rozhraní s přístupem k pokročilým funkcím a aktuálním informacím na internetu. Služby Bing na Seznamu zahájí provoz v srpnu tohoto roku.

Bing bude představen celosvětově 3. června 2009.

►V červnu vychází zpráva, že na sociální síti Facebook je už milion Čechů.

Podle statistik Facebooku má již v této sociální komunitní síti svůj účet přes milion Čechů, tedy každý zhruba desátý člověk, kterého potkáte na ulici. Společnost Facebook, která stojí za stejnojmennou sociální sítí, také tento týden oznámila, že prodala podíl 1,96 procent ruské investiční společnosti Digital Sky Technologies za 200 milionů dolarů (více než 3,8 miliardy korun). Tato transakce hodnotu Facebooku vyčísluje na 10 miliard dolarů, což je o třetinu méně, než před dvěma lety, kdy podobnou investici uskutečnil Microsoft.

Je také možné zvolit svou přezdívku, která bude součástí URL adresy konkrétního profilu, tedy facebook.com/username

►Asociace držitelů domén říká, že cena domén vlivem krize neklesá a dalo by se říct, že dokonce roste, protože firmy chtějí podnikat na internetu a vydělat více peněz.

►Na konkurenční hrozbu vyhledávače Bing reaguje Google sestavením týmu, který má zlepšit jeho vyhledávání.

►Během června také vyšlo poslední tištěné číslo časopisu Premiere, signalizující probíhající krizi mediálního průmyslu.

►V červenci zavádí Google novou funkci svého hledání. Předpověď počasí pro místo, kde se nacházíte (zjištěno podle IP)

►02.08.2009: Od dnešního době používá Seznam.cz pro vyhledávání na celosvětovém internetu technologii společnosti Microsoft, čili Bing.

►V polovině srpna přichází Telefónica O2 s oficiální zprávou, že blokuje dětské porno, neboli že svým uživatelům filtruje Internet. Jako první zavedl tuto mnohdy nechtěnou funkci Vodafone a výjimku netvoří ani T-Mobile.

►Oficiální oznámení zániku projektu Peprnet.cz byl oznámen také v létě. Web se státní dotací 7,5 milionu se tedy žádné pozitivní slávy nedočkal.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS