Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Práce na počítači oči neničí, jsou ale unavené a vysílené

23. 11. 2013 v 22.39 · Rubrika: Web - Net

Znáte tyto mýty? Čtení v pološeru ničí oči, dívání se na televizi ničí oči… Možná i práce na počítači povede ke zhoršení zraku…

Nic z toho není pravda.

Výzkumní pracovníci již dávno prokázali, že čtení při nedostatečném osvětlení nevede k poruchám zraku, to samé platí i o sledování televize a práci na počítači, tedy sledování počítačového monitoru.

Všechny tyto činnosti mají sice vliv na únavu očí a jejich možnou podrážděnost, nicméně nemají následky a oči trvale nepoškozují, a to ani u dětí.

Vyplývá to z průzkumů provedených v minulosti a nové informace doplňuje oční klinika Gemini:

Oči nejsou při práci na počítači vyloženě poškozovány, spíše jsou namáhány a vysilovány dlouhodobým pohledem stejným směrem a na stejnou vzdálenost na monitor.

Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, k tomu říká:

„K podobnému efektu dochází i při dlouhodobém čtení nebo práci nablízko. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve.“

K práci využívá počítač kolem 60 procent Čechů. Nejčastěji si stěžují na slzení, zarudnutí nebo pálení očí, únavu či bolesti hlavy. Únavu a osychání očí velmi často způsobuje nesprávné světlo v místnosti, kde je počítač umístěný.

„Ve většině kanceláří jsou zářivky, které vyzařují příliš ostré světlo, což způsobuje podráždění očí. Velkou roli hraje také místo, kde je počítač umístěný. Postavit ho proti oknu není příliš vhodné, světlo zvenčí totiž člověku svítí přímo do očí a znesnadňuje mu viditelnost na obrazovce. Člověk pak na monitor více ostří, což způsobuje rychlejší únavu zraku. Důležitá je také poloha klávesnice, která by měla být v rovině s monitorem, aby člověk nemusel natáčet hlavu tam a zpět při pohledu z klávesnice na monitor a opačně.“

Pro zdraví očí je velmi důležité pravidelné mrkání, které povrch oka zvlhčuje a předchází tak jeho podráždění. Při sledování monitoru ale člověk mrká 5x méně než normálně.

Unaveným očím pomohou jednoduché cviky. Udělat si přestávky a očím ulevovat nejlépe pohledem z okna do dálky anebo jejich zavřením na 10 až 20 sekund. Dále je vhodné po chvílích oči procvičovat a ulevit jim od neustálého zaostřování nablízko. Pomoci může několikasekundový pohled do dálky a zpět do blízka. Očím také pomohou opakované pohledy nahoru a dolů.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS