... Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Potřebujeme mobilní web? Já tedy ne

20. 2. 2013 v 22.00 · Rubrika: Blog, Tvorba webu

MobilTrendem posledního času rozmachu mobilních zařízení připojených na Internet je tvorba verzí webu určených pro mobilní telefony a tablety. Věřím tomu, že nejsem na světě sám a můj názor nebude zase tak úplně ojedinělý. Mně totiž tyto mobilní verze webových stránek vadí.

Vlastním „chytrý“ mobilní telefon HTC, dotykový, s Androidem, ne úplně velkým displejem. Dále mám desetipalcový tablet Samsung Galaxy, rovněž s Androidem.

Na prvním zmíněném zařízení používám kalendář, mapy, navigaci a foťák. Používání těchto věcí mi zatím brání zbavit se „chytrého“ telefonu a pořídit si nějaký „hloupý“. Udělal bych to rád, ale prostě to nejde, tablet sice všechny funkce zastane, ale nenosím ho u sebe pořád.

Web si na telefonu prohlížím pouze výjimečně, na tabletu docela často. Pokud použiju telefon, tak prohlížeč Opera mini, který mi stránky přizpůsobí a celkem bez problémů se čtou. Na tabletu je to celkem jedno. V obou případech ale platí, že se uchyluji k normální verzi webu, a to z těchto důvodů:

  1. Mobilní verze jsou ochuzené o některé funkce, často dost podstatné.
  2. Mobilní verze jsou nedokonalé, často špatně formátované a špatně použitelné.

Některá zařízení možná poskytují možnost nastavit si desktopovou verzi jako primární, ale můj tablet ani telefon ne. Musím mezi nimi přepínat na každém webu. Odkaz pro klasickou verzi na těch mobilních často chybí.

Úplně do krajnosti to žene Google, v jehož službách se na klasickou verzi často nemůžu přepnout vůbec. Mobilní verze je přitom pro mě zrovna v těchto případech absolutně nepoužitelná, takže když jsem se na to spoléhal, zbyl mi akorát tak vztek a oči pro pláč.

Nechci mobilní verze webů. Chci normální dobře udělaný web s šířkou do 1000px, nepřehlcený obrázky ani flashem, datově nenáročný jako se to muselo dělat dřív. A nebo se mě aspoň zeptejte, jak chci web zobrazit. Vnucování ořezané verze jenom proto, že to je holt tablet, není dobrá cesta.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Potřebujeme mobilní web? Já tedy ne”

  1. Carl114 napsal:

    Jediný správný web je responzivní. Mobilní weby jsou out. To bylo možná tak dobré při pomalém připojení a blbých telefonech. Dnes, když je plno zařízení dává smysl jen ten web, který se upravuje šířce webu… dělat několik verzí webu je blbost.

  2. CanCalla napsal:

    No, to je takový zpátečnický názor. Jakobyste měli klasický malý mobil a smartphony vás nezajímaly. Tady ani nejde o nějaké weby pro tablety, ale spíš pro mobily. Co mám 4´´ smrtphone, využívám mobilní weby neustále. Pro základní informace na cestách je to úžasná věc. Když vám tyhle věci vadí, tak je nepoužívejte. Nakonec, každý, kdo má mobilní web, má i plnohodnotný web. O tom nepochybuji. Osobně nechápu, proč bych měl mít v mobilním webu tisíc foteček, grafik a plantat se po velkém webu, když každému soudnému člověku je jasné, že očesaný mobilní web není ke koukání z gauče, ale na cestách. A názor Carla114, že dnes nemá smysl dělat dva weby, protože se každý moderní web úpravuje rozlišení zobrazovadla, mi jen naznačuje, že kája netuší, o čem mluví. Tady přece vůbec nejde o to, zda se to zobrazí celé nebo ne. Tady jde o to, že člověk mimo kancelář, potřebuje mít možnost nahlédnout do cizího nebo nechat nahlédnout do svého webu třeba tím smartphonem. Jsou tam jen nejpodstatnější informace, a to na cestách stačí.

  3. Souhlasím s Carl114 má smysl upravovat pouze šířku.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS