... Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Pirátská strana trestně stíhána za web s odkazy

Pirátská strana ve čtvrtek 21. ledna obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání. Důvodem je dlouhodobá politická kampaň s názvem „Odkaz není zločin“, v jejímž rámci strana provozuje nekomerční web sledujuserialy.cz, a poukazuje tak na absurdní výklad autorského zákona v prostředí Internetu.

sledujuserialy.cz

Vyšetřování policie České republiky bylo zahájeno na základě udání České protipirátské unie, která v České republice lobuje ve prospěch zábavního průmyslu.

Předseda Pirátů Lukáš Černohorský k tomu říká:

„Soudní spor Piráti vítají. Dosavadním terčem šikany České protipirátské unie byli vždy náhodně vybraní jednotlivci. Jejich pozice byla nerovná, protože proti nim vždy stál právní aparát lobbistických organizací, které současný represivní kopírovací monopol prosazují. Nyní se situace změnila. Namísto středoškoláků se musí lobbisti copyrightového průmyslu vypořádat s politickou stranou, která odkazovací web neprovozovala pro peníze, ale protože jsme přesvědčeni, že odkaz není a nemá být zločin. Naším cílem je změnit zákon o kopírovacím monopolu, nesprávně vydávaný za autorský zákon tak, aby už lidem nehrozily milionové pokuty za sdílení kultury s přáteli. Než se nám to ale podaří, budeme prostřednictvím soudů bojovat o to, jak ho policie vykládá a uplatňuje. Proto jsme se rozhodli provozovat odkazovací web sami, aby se Protipirátská unie a další lobbisté nemohli ohánět precedenty vysouzenými na středoškolácích, kteří ani neměli na advokáta. Internet je příliš důležitý na to, abychom ho přenechali organizacím jako je ČPÚ.“

Pirátská strana hodlá v nejbližších dnech oslovit širokou veřejnost, organizace i jednotlivce, kterým není svoboda internetu lhostejná, a uspořádat velkou demonstraci za Svobodný internet v ČR. Motivem přitom není jen současné trestní stíhání, ale také opakované návrhy ministrů na cenzuru a sledování internetu.

Zdroj: tisková zpráva

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Komentáře k “Pirátská strana trestně stíhána za web s odkazy”

  1. Jan Profík napsal:

    Stejně nevím, jestli to k něčemu bude dobré…

  2. Wautip napsal:

    Odkaz není zločin ale výklad autorského zákona je zločin

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS