Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Phorum – recenze a návod k používání systému pro diskuzní fórum

3. 7. 2011 v 21.43 · Rubrika: Open source - CMS

Trh s open source systémy pro diskuzní fóra je poměrně velký a zrovna systém Phorum mezi ty nejznámější nepatří. Přesto si zaslouží pozornost, protože přes svou jednoduchost nabízí všechny důležité základní funkce, práce s ním je snadná, lehce se konfiguruje i používá.

Phorum

Instalace

Začneme instalací, která probíhá automatickým scriptem, jak je v dnešní době obvyklé, oproti jiným systémům je ale třeba ručně vyplnit údaje pro připojení k databázi MySQL. Konfigurační soubor se jmenuje config.php a je v adresáři include a podadresáři db, takže na adrese include/db/config.php.

Administrace

Vlevo na obrázku je vidět celý panel administrace, jehož položky samy napoví, co všechno je možné nastavit. Oproti třeba systému phpBB toho není moc, ale na běžnou diskuzi to stačí.

Globální nastavení se týká hlavně technického pozadí, výchozí struktury, cookies, nahrávání souborů, výstupů RSS a dalších maličkostí. Důležitá je pak položka Default Settings, kde se určí výchozí chování každého z fór. Kdo jej smí číst, kdo odpovídat, zakládat nová témata, kdo moderovat.

Struktura

Phorum podporuje složky a fóra – nic víc. Každé fórum může být v nějaké složce, ale už ne pod dalším fórem. Neexistují tedy subfóra a celá struktura se dá zanořit pouze do jedné úrovně. Složka → fórum.

Přístupová práva

V nastavení každého fóra a také ve výchozím nastavení pro všechny jsou pouze dvě skupiny uživatelů: návštěvníci a přihlášení uživatelé. Pro každou z těchto skupin se nastaví, co smějí dělat, další výhody lze pak aplikovat pomocí skupin, kde je možné právo rozšířit a vytvořit takto třeba moderátory jednotlivých sekcí.

Nastavení práv Phorum

Nastavení práv Phorum

Nic dalšího ale Phorum nenabízí, což může být zklamání pro ty uživatele, kteří již někdy pracovali s něčím robustnějším.

Možnosti práv pro konkrétní skupinu uživatelů

Práva skupin Phorum

Používání a použitelnost

Při samotném používání ale Phorum vypadá zajímavěji – nabízí poměrně přehledně všechny funkce, které by mohl uživatel zrovna potřebovat a pokud je někde něco nejasného, pak už je to pouze záležitost šablony – motivu vzhledu, který používáte.

Negativa

  1. V distribuovaných šablonách jsem narazil na několik vážných chyb, které jsem musel vyřešit, naproti tomu musím uznat, že řešení problému jsem na oficiálním webu vždycky našel.
  2. Neexistuje česká komunita, na českém internetu je pouze pár velmi stručných článků.
  3. Není moc rozšiřujících modulů. Zkoušel jsem nějaké na tzv „SEO URL“, ale radši jsem vzhledem k možným problémům do budoucna zůstal bez modulu. Není ani moc dalších rozšíření, takže pokud vám Phorum funkčně nestačí a neumíte programovat, není pro vás tou správnou volbou.

Stažení Phorum

Oficiální web: Phorum.org

Čeština: http://www.phorum.org/phorum5/read.php?65,127104

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS