Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

MusicJet od 3.10.2011

1. 10. 2011 v 09.52 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

HudbaMusicJet je velkolepý projekt, který by měl změnit vnímání hudby na českém Internetu.

Podle původních informací bude poslech zdarma a platit se bude pouze za stahování, nové spekulace v médiích to ale vyvracejí. Podle nich bude celá služba fungovat na bázi předplatného, tedy poslech bude možný za nějaký paušální poplatek. Ve hře je také možnost, že skladby zdarma budou přerušovány reklamou.

Oznámení o chystané službě vedlo údajně k ukončení služby I-legalne.cz v únoru 2011. MusicJet měl být původně spuštěn někdy na jaře 2011, teprve nyní je však stanoveno finální datum – 3.10.2011. Na svém blogu to uvádí i Seznam.cz, který bude poskytovat funkcionalitu uživatelských účtů:

Seznam.cz se rozhodl nabídnout svým uživatelům nejsnazší a zcela legální způsob, jak poslouchat hudbu na internetu.

Pro stažení a používání desktopového přehrávače mohou přitom použít stejné přihlašovací údaje, jako ke svému e-mailu. Více než sedm milionů uživatelů si tak kvůli legálnímu poslechu a sdílení hudby nepotřebuje pamatovat další heslo a přihlašovací údaje. Svoji oblíbenou hudbu se všemi svými playlisty tak mohou mít vždy při sobě, ať už jsou kdekoliv. Takže i pokud jste u počítače, který není Váš, ale kde je MusicJet naistalován, tím, že se přihlásíte pod svým heslem k e-mailu, máte po ruce svoji oblíbenou hudbu.

Kdo stojí za MusicJet

Podle obchodního rejstříku má 85 procent firmy MusicJet s.r.o. společnost BALD BROTHERS s.r.o. a o zbytek se po pěti procentech dělí Universal Music, s.r.o., SUPRAPHON a.s. a OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s. V krátké se prý připojí také EMI, Sony Music Entertainment a Warner Music.

Na Slovensku už MusicJet funguje

Služba s totožným názvem je již v provozu u našich sousedů, kde za ní stojí operátor Orange. Jak informuje musicserver.cz, MusicJet tam funguje ve dvou verzích. Lite verze je zdarma, přehrávání je ovšem přerušováno reklamou a po třech měsících dojde k omezení přehrávání nejčastěji pouštěných skladeb.

Tvrdší postihy za nelegální sdílení hudby

Podle již starších lednových informací je součástí plánu při spuštění projektu také lobbing u ministra kultury. Vydavatelé chtějí tvrdší postihy pro ty, kdo hudbu na web ilegálně ukládají a jednou z variant je zapracovat to do novely audiovizuálního zákona.

Bude to opravdu hudební revoluce?

Sami zástupci projektu říkají, že MusicJet by se měl stát předělem ve vývoji trhu s hudbou. Podle asociace hudebního průmyslu se loni prodala digitální hudba za 25 milionů korun (v roce 2008 to bylo třicet milionů) a trh fyzických nosičů klesl na 357 milionů korun oproti 490 milionům v roce 2009.

Jestli bude ale služba pro české posluchače opravdu zajímavá, technicky dobře funkční a cenově přijatelná, se dozvíme až během následujících měsíců.

http://musicjet.cz/

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “MusicJet od 3.10.2011”

 1. Jakub Čižmař napsal:

  Je to velmi zajímavý projekt, ale uvidíme, jestli se na českém internetu uchytí. MusicJet je v podstatě slabší kopií YouTube.

  Na YouTube se může kdokoli přihlásit pomocí svého Google účtu, může si vytvářet playlisty a podobně. YouTube je však mediálně velmi silná „sociální síť“. YouTube je naprosto zdarma a stačí jen zkousnout reklamy. Bohužel nic není zadarmo, takže já s reklamou před písničnou nemám problém. V rádiu je to totéž.

  Uvidíme po spuštění projektu, jak nás bude MusicJet motivovat, abychom využívali jej namísto YouTube.

  Bude vůbec MusicJet schopen nabídnout takový objem celosvětových skladeb? Co myslíte?

  • Mnoho věcí na YouTube je v pochybné kvalitě, takže já bych to vůbec nesrovnával. Zde jde o poslech a případně legální stažení hudby s tím, že peníze se přes vydavatelství dostanou až k interpretovi.

   No uvidíme, reakce trhu se těžko odhaduje, ale mně se nápad jako takový líbí.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS