Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Microsoft u Skypu ukončí podporu aplikací třetích stran

6. 11. 2013 v 00.58 · Rubrika: Software

SkypeMicrosoft pokračuje se své kontroverzní politice řízení Skypu a z ne úplně jasných důvodů se rozhodl ukončit podporu desktopových aplikací k 1. 1. 2014.

Skype bude fungovat dál, ale…

V první řadě nemusíte panikařit. Standardní funčnost Skypu zůstane nedotčena a stále budete moci zadarmo volat i chatovat s kýmkoli na světě v reálném čase. Toto omezení se týká dalších aplikací, které se Skypem spolupracovaly a často jej zřetelně vylepšovaly. Mezi ně patří např.:

1. Nahrávání: obchodní konference, hovory se starými příbuznými (kteří už tu třeba za pár let nebudou)… typickým zástupcem je např. VodBurner.

2. Provázání s ostatními IM programy: Skype jde propojit s Mirandou, Pidginem, Trillianem atd.

3. Ostatní: SkyHistory slouží k efektivní správě a prohledávání historie ve skypových chatech, IDroo umožňuje sdílet s kontakty kreslící tabuli, Callnote nahrává hovory a zapisuje je do vašeho Evernotu, …

V tichosti zmizel také oficiální shop s aplikacemi pro Skype (i když si stále vesele sedí na prvním místě v Googlu na dotaz „skype apps“ a v helpu přibyla vysvětlující stránka, která nevěrohodně odůvodňuje toto rozhodnutí zastaralostí současné API a nutností nového řešení pro mobilní zařízení.

Proč Microsoft rozezlil spoustu lidí?

U nás to zřejmě tolik nefrčí, ale v anglosaských zemích jsou celkem populární telefony a headsety vybavené speciálními Skype tlačítky – které během dvou měsíců přestanou fungovat a stane se z nich zcela tuctové vybavení. Kromě těchto lidí Microsoft naštve stovky až tisíce developerů, kteří si prodejem aplikací vydělávali a samozřejmě také miliony jejich zákazníků.

Možnou motivací je snaha vyvinout vlastní aplikace a ty posléze zpoplatnit; Microsoft také může spoléhat na svou dominantní pozici ve vztahu k zákazníkům (budou reptat, ale prostě se přizpůsobí). Nabízí se také mírná analogie se zrušením Google Reader – také byl poměrně hojně používán, ale Google z něj neměl jak inkasovat zelené dolárky, takže zmizel v propadlinách času.

Co dál?

Na change.org beží petice, která proti tomuto rozhodnutí vehementně protestuje (silně pochybuji, že i při dosažení 10 000 podpisů bude mít nějaký efekt). Developeři také mají pár měsíců času, aby se pokusili svoje aplikace přepsat a s trochou štěstí udržet jejich funcionalitu – a své klienty.

Alternativ ke Skypu je celkem hodně, nicméně právě Skype je bohužel nejvíc rozšířený, má nejširší zákaznickou i vývojařskou základnu a případná migrace k méně diktátorskému software bude trvat dost dlouho (pokud se vůbec uskuteční).

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Pod hlavičkou www.ppcsluzby.cz fušuju do PPC reklam a ve volných chvílích také zdařile předstírám, že jsem copywriter. Rád se bavím o kontroverzních tématech, pro ostré slovo nejdu daleko a jsem brutálně upřímný.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS