Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Konec českého internetu? Politici se opět pokoušejí o cenzuru

Tentokrát to není televize Nova, nejde o IPv6 ani o Confickera. Dokonce se ani neblíží kolaps celosvětové sítě Internet jako takové a nejde ani o nic technického. To jenom náš český Internet dostane citelný zásah v případě, že se politikům podaří zavést opravdovou cenzuru.

Naposledy byl podobný návrh zákona předložen v lednu 2009, viz server iDnes.cz 23.1.2009. Dnes můžeme nahlédnout do sněmovního tisku číslo 138/2, kde se v páté části (téměř u konce dokumentu) píše:

Provozovatelé elektronických prostředků jsou povinni zajišťovat nemožnost připojení uživatelů ke stránkám elektronických prostředků nabízejícím či umožňujícím účast na loteriích či jiných podobných hrách provozovatelů, kteří k tomu nemají povolení vydané podle zvláštního právního předpisu 4a), obsahujícím reklamu na takové služby či činnosti, nebo takové činnosti propagujícím či podporujícím.”.

Fyzické nebo právnické osobě, která tuto povinnost poruší, se uloží pokuta do výše deseti milionů korun.

Tak zní návrh zákona.

V praxi to znamená, že poskytovatelé připojení k internetu nebudou smět (samozřejmě v případě, že zákon bude takto schválen) povolit přístup na konkrétní webové stránky. To je věc zcela unikátní, něco úplně nového, co zde doposud nebylo. Naši tři největší provideři sice používají filtr a Internet de facto cenzurují, nicméně v tomto případě šlo pořád ještě „jen“ o jejich pohrdání zákazníkem (neptají se ho, jestli chce pro svou bezpečnost internet filtrovat), ale nešlo o nic, co by nařizoval zákon.

Naši zákonodárci se, jak bylo zmíněno v úvodu, nepokoušejí o něco podobného poprvé. V praxi by schválení takového zákona znamenalo, že poskytovatel připojení využije seznamu webových stránek, které se zmiňovanými způsoby týkají hazardních her (kde ho vezme, to zákon neuvádí), dalšího seznamu těch povolených a přístup na ty nechtěné zakáže svým uživatelům. Mezi nechtěnými stránkami se ovšem ocitne i každá, která účast na loteriích a podobných hrách nabízí, propaguje nebo podporuje, to znamená i ta, kde je umístěna například reklama.

Schválení takového zákona by znamenalo první krok k celkovému ovládání Internetu. Internet by již nebyl nikdy svobodný, protože jakmile existuje seznam zakázaného, může se na něm v budoucnu objevit cokoli. Ať už veřejně, ve jménu dobra a pro ochranu našich dětí, nebo neveřejně, pro peníze někoho jiného, pro ochranu toho a onoho z moci policie, pro politický režim…

Na tyto skutečnosti upozorňuje mimo jiné petice na adrese www.internetbezcenzury.cz, kde najdete i odkazy na další souvisejícící informace.

Update: Cenzura internetu schválena nebyla, podrobnosti na PSP.cz

Zde sreenshot stránky s výsledky hlasování poslanců.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS