Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Kdo vlastní vaši doménu?

7. 6. 2013 v 22.28 · Rubrika: Blog, Tvorba webu

Není to zase tak vzácná věc, když tvůrce webu zaregistruje doménu svého klienta na své jméno. Tvůrce webu je tedy majitelem toho nejdůležitějšího, co klient v souvislosti se svým webem má, nebo lépe řečeno, by mít měl.

A později může dojít až na vydírání.

Postup je jasný. Firma nebo jednotlivec vyhledá a osloví poskytovatele služeb – webdesignera, webmastera, prostě někoho, kdo je schopen web udělat od úplné nuly.

Tak například v Českých Budějovicích žije člověk, který to takovým způsobem udělal. Ke dvěma kamenným prodejnám v centru města chtěl mít ještě dvě prodejny elektronické, tedy e-shopy. Našel si firmu s.r.o. (protože to holt vypadá víc „profi“, byť ta firma má jediného majitele) a majitel této firmy mu udělal dva weby. Použil Prestashop, koupil někde šablony a celou věc majiteli obchodů prodal. Předal mu hotovou práci.

Později ale došlo k hádce o peníze. Je těžké posoudit celou situaci a rozhodovat o tom, kdo byl vlastně v právu, to by měl zřejmě udělat soud. Prostě a jednoduše webdeveloper chtěl ještě peníze, majitel e-shopů už je však nehodlal vydat.

(Tato situace opět není úplně vzácná. V praxi je to s některými klienty těžké, protože co se jim zdá jednoduché, je pro tvůrce webu složité a někdy i naopak. Nicméně o tom tento článek vůbec není.)

Jelikož webmaster nedostal peníze, použil svůj tajný trumf a vypnul u domén DNS. Oba e-shopy přestaly fungovat a teprve pátráním a konzultacemi s dalšími lidmi jejich majitel zjistil, jak to s těmi doménami vlastně funguje, že mají nějakého registrovaného vlastníka a tento vlastník, že si s nimi může dělat co chce bez ohledu na to, kdo má přístup na server s webem nebo do administrace toho Prestashopu.

Trvalo to 14 dní, než webmaster domény zase nasměroval tím správným směrem a byl ochoten k dalšímu jednání. Dva týdny tedy oba elektronické obchody nefungovaly. Jak to dopadlo nevím, je to poměrně čerstvá věc, možná ještě nijak.

Vím i o dalších firmách, které to takto dělají. Vlastník domény drží svého klienta takříkajíc v šachu a kdykoli mu může dát mat. Je to možná nemorální, špatné, ale zřejmě nikoli protizákonné. Takže jaksi v pořádku.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS