Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Jak sledovat aktuality na českém internetu

5. 1. 2010 v 18.37 · Rubrika: Web - Net

Na českém internetu jsou denně publikovány tisíce nových článků (odhad). Některé vás zajímají, některé ne, některé jsou odborné a zajímavé, jiné k ničemu a hloupé. Vše je věcí subjektivního názoru. Tento článek je přehledem již dost dobře známých online služeb, agregátorů obsahu a RSS čteček.

Tak nejprve se zastavíme u RSS. Snad bude stačit informace, že jde o kanál. Stejný, jako třeba televizní, nebo podobný. Bez obrazu, ale stále postupující, vydávající nový obsah. Abyste se mohli na tento kanál dívat, musíte mít zařízení, které ho dokáže zobrazit. Takovým zařízením se říká RSS čtečka, jako online aplikace potom agregátor obsahu.

Mezi ty nejznámější patří bezpochyby Google News nebo Právě dnes, také Seznam.cz a jistě ještě mnoho dalších. Začneme od konce.

Seznam.cz

Seznam.cz kombinuje své služby pro uživatele s personifikovanou RSS čtečkou. To znamená, že na titulní stránce Seznamu můžete jako přihlášený uživatel ovlivňovat zobrazované zprávy a informace. Do jednoho z bloků si můžete přidat třeba svůj oblíbený weblog a pokud používáte Seznam často, budete mít stále přehled o nových článcích.

Jak na to?

Odrolujte dolů na titulní stránce Seznamu až do patičky, kde klepněte na odkaz Nastavení.

Hned pod možností nastavení vzhledu je pole, do kterého můžete zadat adresu RSS zdroje, kterou si předtím na tom svém oblíbeném zjistíte. Seznam dává mimo to na výběr z připravených zdrojů a k dipospozici je dokonce videonávod.

Takto zadejte adresu:

Přidání RSS zdroje

Přidání RSS zdroje

Stiskněte tlačítko Přidej a poté úplně dole na stránce Uložit změny. Při testování došlo k chybě, nicméně změny uloženy opravdu byly. To je všechno, nyní máte na Seznamu to, co chcete opravdu číst.

Pokud chcete na své úvodní stránce Seznamu odebírat Netzin.cz, stačí klepnout na ikonku:

Přidej na Seznam

Právě dnes

Právě dnes slouží jako personifikovaný agregátor bez dalších služeb (v porovnání s předchozím Seznamem). Po přihlášení si můžete vybírat z jednotlivých bloků a klikem je zařadit na svou výchozí uživatelskou stránku. Co jeden blok, to jeden zdroj. Takto si můžete připravit přesně takový mix obsahu, který potřebujete.

Google News – Zprávy Google

Speciální a dost propracovaná služba Googlu nabízí něco podobného. Také si můžete skládat jednotlivé bloky, ale nikoli zdrojů, nýbrž souvisejících zpráv. Bloky si navíc můžete vytvořit i vlastní dle klíčového slova. Jestliže vás zajímají knihy, zadáte klíčové slovo knihy a vznikne blok zpráv, které klíčové slovo knihy obsahují. A nejlepší na tom je, že tento blok můžete odebírat pomocí RSS a zařadit si ho tak třeba na ten zmíněný Seznam.

Jak na to?

Na domovské stránce Google News klepněte vpravo nahoře na Upravit tuto stránku (pozor: musíte být registrováni a přihlášeni účtem Google!).

Bloky zde můžete přesouvat pomocí metody Drag and Drop (chyťte je prostě myší), takže můžete mít nejvýše ty, které vás také nejvíce zajímají. Dole najdete dva odkazy – Přidat standardní sekci (připravenou Googlem), nebo Přidat vlastní sekci. Pokud zvolíte druhou možnost, prostě zadejte klíčové slovo…

Volba bloků v Google News

Google Reader

Google Reader si uvedeme jako zástupce jiného druhu. Nejde o veřejný portál, nýbrž opravdu o webovou aplikaci viditelnou pouze po přihlášení. Je to podobné, jako když si stáhnete a na svůj počítač nainstalujete klasickou RSS čtečku. Zde máte (opět s účtem Google) k dispozici takovou aplikaci online. Můžete do ní přidávat a odebírat jednotlivé zdroje, řadit je do rubrik, přidělovat jim štítky, sdílet oblíbené položky s ostatními a mnoho dalšího.

Zajímavé je třeba tlačítko, které si přesunete do lišty prohlížeče a když se potom budete nacházet na webu, který je pro vás zajímavý, prostě hos tisknete. Reader dám najde přítomný RSS kanál a zeptá se, jestli ho chcet přidat mezi již odebírané.

Jak na to? Stačí když navštívíte nastavení Readeru a klepnete na záložku Doplňky. Třetí doplněk níže na stránce se jmenuje má nadpis Přihlaste se k odběru při surfování.

Chcete-li použít záložku odběrů, jednoduše přetáhněte níže uvedený odkaz na lištu záložek. Až potom budete na určité webové stránce, můžete na záložku kliknout a zobrazit stránku ve službě Google Reader.

Později se můžete v Readeru pod odkazem Trendy podívat, kolik jste toho vlastně přečetli…

Trendy Google Reader

Ať už si vyberete jakýkoli způsob odběru nových článků na českém internetu (a existuje již ještě mnohem víc, než jich zde bylo uvedeno), vždy jde o vyvážení osobních zájmů a priorit.

Nástroje uvedené v tomto přehledu vám mohou pomoci věnovat se jenom tomu, co považujete za důležité

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS