Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Jak naletět na internetu? Celkem snadno

6. 11. 2012 v 09.49 · Rubrika: Blog, Web - Net

Tak se mi zase po nějaké době připletl do cesty článek, který mě mírně řečeno zaujal a musím na něj reagovat. Autor v něm popisuje újmu, která mu byla způsobena možná podvodným řemeslníkem a v součinnosti také serverem epoptavka.cz, který mu onoho řemeslníka takříkajíc dohodil. Nechci hned v úvodníku říkat, že autor se mýlí, ale já prostě vidím celou věc trochu jinak.

Tak za prvé je to dobrý tah od itbiz.cz, protože článek je kontroverzní a získá celkem snadno odkaz nejenom ode mě. To je dobrá práce, protože takhle se dělá linkbaiting.

Za druhé server epoptavka.cz je prostě katalog firem. Z obecného hlediska není moc velký rozdíl mezi ním a třeba katalogem Firmy.cz, který by ovšem nikdo za podvody nenapadal. Jistě, katalog Firmy.cz sám žádné akce neprovádí, je to prostě statická prezentace a jediné, co jí lze zazlívat, jsou neaktuální informace. Epoptavka bude mít naproti tomu informace aktuální, ovšem jenom díky tomu, že hledajícímu najde tu firmu, která skutečně existuje a má o zakázku zájem.

Vsuvka pro lidi, kteří tento model neznají: Dodavatel (firma, živnostník) platí epoptavce za to, že mu posílá konkrétní poptávky lidí, kteří mají o něco zájem. Člověk tedy potřebuje opravit garáž, zadá to na epoptavka.cz. Odtud se jeho poptávka rozešle všem vyhovujícím dodavatelům v databázi (zedníkům atd.) a ten s rozbitou garáží si vybere toho, kdo se mu nejvíc líbí.

Čestmír Žák, autor zmíněného článku, se pozastavuje nad skutečností, že na epoptavka.cz platí dodavatelé a odběratelé mají všechno zdarma, proto údajně stojí epoptavka.cz na straně těch platících. Fakt je ale ten, že jinde tomu není jinak, protože obchodní model, v němž platí odběratelé, není obvyklý, jestli tedy vůbec existuje. Na Firmy.cz platí rovněž subjekty za svůj zápis a když potřebujete sklenáře, prostě si tam najdete sklenářství ve své oblasti, které se vám zamlouvá. Těžko pak budete napadat Firmy.cz, že si Seznam.cz nechal zaplatit za zápis někoho, kdo práci neodvedl dobře, popřípadě vůbec.

Navíc jak jsem pochopil, epoptavka nabídla potřebnou pomoc v případě podvodníků, citují z odkazovaného článku, kde se cituje epoptavka.cz:

V případě, že budete řešit spor právní cestou, či předáte k řešení orgánům činným v trestním řízení, samozřejmě poskytneme potřebnou informační součinnost.

Mým zájmem není hájit poptávkové servery ani podvodné firmy. Pokud je někdo podvodník, je to věc Policie a soudního aparátu. Chci upozornit na to, že jakýkoli web, nebo, když to zaženu do extrému, váš kamarád na sociální síti, nemůže být odpovědný za jiné, nemůže dělat soudce a někoho trestat na základě toho, že je někdo nespokojen nebo byl podveden. Pan Žák možná podveden byl a cítím s ním, protože na jeho místě bych byl podobně rozezlen, nicméně v jeho případě bych se prostě obrátil na Policii ČR.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Jak naletět na internetu? Celkem snadno”

  1. Vanda napsal:

    Problém je v tom, že EPOPTAVKA a potažmo B2M CZ je CELÉ jeden velký PODVOD. Jde jim jen o to, aby vylákali z lidi peníze. A pan Kudláček vůbec neví o čem píše nebo je jimi podplacený aby jim udělal tuto skvělou reklamu aby mohli zase podvést více lidí.
    Lidi nenechte se podvodnou epoptávkou zlákat, jděte raději na poctivou aaapoptávku.cz.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS