Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Instalace multi-WordPressu

19. 6. 2010 v 15.12 · Rubrika: WordPress

S verzí 3.0 přišla velká změna v podobě spojení klasického WordPressu a WordPressu MU (novinky ve verzi 3.0 zde). Aby bylo vůbec možné k instalaci sítě webů přistoupit, je potřeba udělat několik věcí.

Za prvé, pokud chcete mít další blogy/weby na subdoménách, je potřeba, aby to svým nastavením podporoval váš webhosting. Jeho nastavení je shodné s potřebnou konfigurací pro původní WP MU, návod je na WordPress.org.

Samotná instalace

Edituje soubor wp-config.php a přidejte do něj tento zápis:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

(Nezáleží na tom kam, ale pokud máte kód uzavřen, nesmí být pochopitelně za PHP uzavírací značkou.)

Na panelu Nástroje se objeví odkaz Network (těžko říct, jak bude česky přeložen).

Po kliknutí na něj budete vyzváni k vypnutí všech pluginů, bez toho instalace neproběhne a nepustí vás to dál. Po deaktivaci všech pluginů se tedy vraťte zpět na stránku s instalací a vyplňte jenom název nové sítě webů (pravděpodobně shodný s vaší doménou) a e-mail administrátora.

V dalším kroku budete vyzváni k závažné volbě: Kde chcete vytvářet nové weby?

 1. Na subdoménách (http://demo.wpkniha.cz)
 2. V adresářích (http://www.wpkniha.cz/demo)

Toto rozhodnutí se později nedá změnit.

WordPress vás také v případě že používáte u domény prefix WWW vyzve, abyste takto multi-WordPress neinstalovali. Pokud totiž zvolíte subdomény, budou se vám s novými weby vytvářet vlastně domény čtvrté úrovně, tedy třeba: http://demo.www.wpkniha.cz

Pak stačí klepnout na tlačítko pro instalaci a jakmile tato proběhne, zkopírovat příslušné kódy, které se vám na stránce objeví. Jeden patří do .htaccess (zaměňte jím klidně ten, který tam máte kvůli trvalým odkazům).

Druhý patří do wp-config.php a když už tam budete, odstraňte ten původní kód, který jste tam původně kvůli instalaci vložili (define(‚WP_ALLOW_MULTISITE‘, true);). Jeho odstraněním také zmizí odkaz z panelu Nástroje mířící na instalační stránku.

Blogy na subdoménách budou používat pro ukládání multimediálních souborů adresář s názvem blogs.dir v adresáři wp-content, takže ho vytvořte a přidělte mu práva zápisu.

To je všechno. V administraci se poté objeví nový panel s názvem Super Admin, přes který můžete jednotlivé blogy spravovat, vstupovat do jejich nastavení a pokud všechny píšete vy, tak samozřejmě i přidávat příspěvky. V nastavení celé sítě webů pak můžete vybrat pluginy a motivy vzhledu, které bude možné v dalších webech použít.

Osobně mám radost, že se vývojáři WordPressu takto rozhodli a oba projekty spojili. Nic vás nenutí multiverzi použít, ale pokud budete mít tu potřebu, můžete to klidně udělat. Jenom dávejte pozor na kompatibilitu některých pluginů.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Instalace multi-WordPressu”

 1. Miloš napsal:

  Zvolil jsem možnost vytvářet nové weby v adresářích takže weby mají adresu http://www.example.com/web/. Potřebuji odstranit lomítko na konci adresy. Zkoušel jsem to nastavit v permalinks, ale tam to jde jen u postů. Nevíte někdo jak to nastavit v .htaccess nebo možná wp-config.php?

 2. Aramon napsal:

  Zdravím, lámu si hlavu nad tím, jak to skutečně rozběhnout :-( Vše jsem udělal, instalace proběhla, jen mi tam nepřibylo to menu Super Admin. při instalaci mi to nehlásilo žádnou chybu, vše proběhlo hladce, odhlásil jsem se, přihlásil, ale Super Admin menu nikde :-( Má někdo nějaký tip?

 3. Aramon napsal:

  Ještě doplním, že předtím jsem na doméně měl MU WP, tam vše běželo v pohodě, i nastavení PHP zůstalo stejné, jen jsem se rozhodl, že už teda MU WP opustím a přejdu na samotný WP, když už umí sám o sobě dělat subweby… Takže co se týká nastavení hostingu, tam chyba není…

 4. Luboš napsal:

  Ve wp-config je vše jak má být? Pokud chybí Super Admin a přitom instalace proběhla, viděl bych problém tam.

 5. Aramon napsal:

  Nene, ve wp-config je vše, co tam má být, včetně toho, co se tam mělo přidat… To je mi právě záhadou..Už jsem hledal na netu všude možně, ale zdá se, že všem se to tam normálně zobrazilo…jen mi ne…Divné :-(

 6. Aramon napsal:

  Mám to! Byla to taková banalita :-) Třeba se to někomu bude hodit :-)

  To, co se má přidat do wp-config.php jsem dal na jeho konec (nejjednoduchší, že?)
  Teď jsem to přesunul hned za

  /** The Database Collate type. Don’t change this if in doubt. */
  define(‚DB_COLLATE‘, “);

  a ejhle! menu Super Admin se zobrazilo! Tudíž to je celý problém…Sice jsem nepřišel na to, proč tohle umístění může funkci ovlivnit, ale ovlivnilo.

 7. Luboš napsal:

  Cituji z článku:

  Edituje soubor wp-config.php a přidejte do něj tento zápis:

  define(‚WP_ALLOW_MULTISITE‘, true);

  (Nezáleží na tom kam, ale pokud máte kód uzavřen, nesmí být pochopitelně za PHP uzavírací značkou.)

 8. Tomáš napsal:

  Ako spojazdním databázu zo subdomenami, ked som mal riadný wordpress a presiel na WP multisites? určité veci mám vo wordpresse, a nechcem o ne príjsť.

 9. Luboš napsal:

  Doporučuju pro jistotu zálohovat, ale v každém případě instalace multi verze data nesmaže.

 10. Tomáš napsal:

  nezmazalo, len nenašlo spojenie z databázou, prehliadač vypisoval, že sa dostal do smyčky. Pri kliknutí na install vypadla celá stránka. Chceme spojazdniť subdomény.

 11. Tomáš napsal:

  Už je všetko v poriadku, bola to moja hlúposť 😀 , problem bol v trvalých odkazoch, tam som musel ( pri každej teme na každej subdomene) nastaviť že default ( zakladný)

 12. V. Mochomurka napsal:

  Ahoj, mam web ve WP a tam mam v ruznych tematech clanky, ktere bych rad rozhodil do subdomen – je to nejak jednoduse mozne abych je nemusel prepisovat?
  A jaky je prosim rozdil mezi vytvareni novych webu v subdomenach nebo v adresarich? Chtel bych se na ne odkazovat web1.example.cz -> a zobrazi se prislusne clanky, ale subdomena web1.example.cz je u poskytovatele realizovana v adresari example.cz/web1 a jeden web bude primo example.cz.
  A jeste jeden dotaz: staci mi na web example.cz dat tedy jen jeden WP 3.x a pak mohu z jednoho mista psat clanky na vice webu? Pochopil jsem to tak spravne?
  Dekuji. Jsem jen uzivatel…

 13. Luboš napsal:

  Ahoj,
  1. jednoduše to nejde, nebo o takovém způsobu nevím
  2. tyto subdomény nemají nic společného s adresáři na webhostingu, stačí jedna instalace na example.cz
  3. Ano, stačí. V administraci se přepneš na ten web, kam chceš článek napsat.

 14. Václav M. napsal:

  Dekuji. Jaky je tedy rozdil v „Kde chcete vytvářet nové weby?
  1.Na subdoménách (http://demo.wpkniha.cz)
  2.V adresářích (http://www.wpkniha.cz/demo)“
  Chtěl bych se weby volat web1.neco.cz a default by byl neco.cz, ale co je pro toto vhodne (vhodnejsi)?

 15. Luboš napsal:

  V tomto případě musíte použít volbu subdomén, protože ten „web1″ je právě ta subdoména.

 16. Jan Badoo napsal:

  Díky. Právě jsme nainstalovali wordpress na naše stránky a sputili naší prezentaci. Jsem spokojen

 17. Jirka napsal:

  Dobrý den, mám dotaz, jak je to s obsazením paměti. Je to stejné, jako by to nebyl MU, nebo víc, nebo každá subdoména má svou administraci s vlastní přidělenou pamětí? Jak se zachová server? Když si vytvořím subdomény a nakaždou nainstaluji klasický wordpress, tak podle WP-Memory-Usage vidím, že paměť není sdílená. Jak je to s WP MU?
  Děkuji

 18. Facebook blog napsal:

  Naše stránky taky jednou díky moc.

 19. Mara napsal:

  Zdravim a chtěl bych si ujasnit:
  1.v čem tkví zásadní výhoda/rozdíl instalace MU oproti více instalacím WP bez MU?
  2.při instalaci se mi neobjevila hláška o volbě subadr/subdom a ani nevim, pro ktere nastaveni jsou nabizené kody
  WP provozuji doma s moji veřejnou IP, testuji na localhost
  Děkuji za info
  (teprve začínám, což je asi z dotazu patrné)

 20. Tak odpoveď na posledné dve otázky nado mnou by zaujímali aj mňa. Mám klasický single WP a uvažujem nad doplnením niekoľkých subdomén, všade chcem inú šablónu a widgety, tak sa rozhodujem medzi oboma možnosťami.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS