Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Instalace multi-WordPressu

18. 1. 2011 v 14.00 · Rubrika: WordPress

S verzí WordPressu 3.0 přišla velká změna v podobě spojení klasického WordPressu a WordPressu MU. Aby bylo vůbec možné k instalaci sítě webů přistoupit, je potřeba udělat několik věcí.

Za prvé, pokud chcete mít další blogy/weby na subdoménách, je potřeba, aby to svým nastavením podporoval váš webhosting. Jeho nastavení je shodné s potřebnou konfigurací pro původní WP MU, návod je na WordPress.org.

K čemu Multi – WordPress

Síť webů postavená na multiWordPressu se dá použít různými způsoby, například:

 1. K vytváření subdomén pro zvláštní sekce webu
 2. K vytváření dalších webů na subdoménách. Na tyto weby lze namapovat domény druhé úrovně a spravovat tak velké množství webů s jednou instalací WordPressu
 3. Jako systém pro uživatelské blogy. Uživatelům je možné povolit registraci a vytváření vlastních webů

Samotná instalace

Edituje soubor wp-config.php a přidejte do něj tento zápis:

define(‚WP_ALLOW_MULTISITE‘, true);

(Nezáleží na tom kam, ale pokud máte kód uzavřen, nesmí být pochopitelně za PHP uzavírací značkou.)

Na panelu Nástroje se objeví odkaz Network (česky přeloženo jako „síť webů„).

Po kliknutí na něj budete vyzváni k vypnutí všech pluginů, bez toho instalace neproběhne a nepustí vás to dál. Po deaktivaci všech pluginů se tedy vraťte zpět na stránku s instalací a vyplňte jenom název nové sítě webů (pravděpodobně shodný s vaší doménou) a e-mail administrátora.

V dalším kroku budete vyzváni k závažné volbě: Kde chcete vytvářet nové weby?

 1. Na subdoménách (http://subdoména.netzin.cz)
 2. V adresářích (http://www.netzin.cz/web)

Toto rozhodnutí se později nedá změnit.

WordPress vás také v případě že používáte u domény prefix WWW vyzve, abyste takto multi-WordPress neinstalovali. Pokud totiž zvolíte subdomény, budou se vám s novými weby vytvářet vlastně domény čtvrté úrovně, tedy třeba: http://demo.www.netzin.cz.

Pak stačí klepnout na tlačítko pro instalaci a jakmile tato proběhne, zkopírovat příslušné kódy, které se vám na stránce objeví. Jeden patří do .htaccess (zaměňte jím klidně ten, který tam máte kvůli trvalým odkazům).

Druhý patří do wp-config.php a když už tam budete, odstraňte ten původní kód, který jste tam původně kvůli instalaci vložili define(‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true);. Jeho odstraněním také zmizí odkaz z panelu Nástroje mířící na instalační stránku.

Blogy na subdoménách budou používat pro ukládání multimediálních souborů adresář s názvem blogs.dir v adresáři wp-content, takže ho vytvořte a přidělte mu práva zápisu.

To je všechno. V administraci se poté objeví nový panel s názvem Super Admin, přes který můžete jednotlivé blogy spravovat, vstupovat do jejich nastavení a pokud všechny píšete vy, tak samozřejmě i přidávat příspěvky.

V nastavení celé sítě webů pak můžete vybrat pluginy (pozor, některé nejsou kompatibilní) a motivy vzhledu, které bude možné na dalších webech používat.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentáře k “Instalace multi-WordPressu”

 1. Bronzi napsal:

  Pěkný článek, mám k tomu jen jednu poznámku:
  Při instalaci může také nastat problém, když wordpress není nainstalován přímo v kořeni webu. V takovém případě se sítě nainstalují špatně. řešení tohoto problému popisuju ve svém článku Jak aktivovat sítě ve wordpressu.

 2. Aramon napsal:

  Nějaký tip na zprovoznění na VPS wedosu? Nic nemůžu najít :-( Thx

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS