Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Identifikátor TinEye najde autora obrázku během pár vteřin

19. 9. 2013 v 09.25 · Rubrika: Web - Net

TinEye

TinEye

Potřebujete si ověřit, zda vaši fotografii nezveřejnil někdo ilegálně na svém webu? Nebo se naopak ujistit, jestli se vám na blog omylem nevloudila fotografie z fotobanky, za kterou jste nezaplatili?

Není nic jednoduššího, než sáhnout po identifikátoru obrázků TinEye.

Několik desítek obrázků denně můžete identifikovat úplně zadarmo

Tento reverzní vyhledávač vyvinula a poskytuje firma Idée Inc., která pochází z kanadského Toronta a tvrdí, že TinEye je úplně první obrázková identifikační technologie. Služba byla spuštěna v roce 2008 a zamýšlenou uživatelskou základnou jsou zejména vlastníci autorsky chráněných snímků, kteří si chtějí své vlastnictví ohlídat.

TinEye

TinEye

Funguje však výborně, i pokud si potřebujete ověřit zdroj fotografie>. Nebo zjistit, zda není obrázek, který považujete za volně šiřitelný, ve skutečnosti chráněn copyrightem.

Základní služba s možností vyhledávání až několika desítek obrázků denně je zdarma a je možná i bez registrace. Odměnou za bezplatnou registraci je pak možnost ukládat si dotazy. Pokud byste potřebovali větší kapacitu, je nutné zřídit si placený účet. Mezi další placené služby patří vyhledávání obrázků podle barevného odstínu, shody, ale také mobilní aplikace a API.

TinEye - výsledek hledání

TinEye – výsledek hledání

Nainstalujte si plugin pro rychlou identifikaci obrázku

Pátrání po původu obrázku je jednoduché. TinEye je online služba, do které stačí buď nahrát obrázek (velikost je však omezena na 20 MB) nebo zadat jeho URL. Vyhledávač pak najde všechny výskyty obrázku na internetu, pokud ho má v databázi. Nerozpoznává sice obrysy objektů nebo obličeje, ale dokáže identifikovat různé rozměry a některé změny v obrázcích. Vyhledává obrázky ve formátu JPEG, GIF, nebo PNG.

Pro urychlení můžete použít i plugin, který nainstalujete do prohlížeče a on vám poskytne možnost identifikovat obrázek přímo na webu za pomocí kontextové nabídky myši.

TinEye plugin

TinEye plugin

Výsledek se pak zobrazí jako počet nalezených výskytů obrázku a všechny náhledy těchto výskytů, přičemž jako první jsou řazeny placené fotobanky, ve kterých je obrázek registrován. Výsledky pak můžete třídit podle relevance, změn, velikosti nebo stáří.

TinEye - výsledek hledání

TinEye – výsledek hledání

V polovině tohoto roku TinEye ohlásilo, že má zaindexovány 3 miliardy obrázků. Mezi kompletně zaindexované sbírky patří také iStockphoto , Getty Images, fotobanka Profimedia.CZ s.r.o., Masterfile , F1 on-line, Flickr nebo Wikipedia. Je to sice zatím poměrně malý díl obrázkového obsahu World Wide Webu, ale právě z něho pochází velké množství fotografií a obrázků, které se na síti vyskytují.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Páchám reklamní a obsahový copywriting i analýzu a komunikaci na sociálních sítích. Kromě toho jsem posedlá fantastikou všech žánrů a podob, stejně jako subkulturou kolem ní.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS