Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

I začínající podnikatel si může půjčit

17. 9. 2017 v 11.22 · Rubrika: Podnikání na Internetu, Tiskové zprávy

Pokud se chystáte rozjet vlastní podnikání a nemáte dostatečné úspory, budete si zřejmě muset půjčit. To ale nemusí být ani dnes, kdy reklamy na nejrůznější půjčky potkáváte na každém kroku, úplně jednoduché. Ale možnosti existují.

podnikání

Své podnikání můžete financovat několika způsoby:

  • půjčka od rodiny či přátel
  • žádost o podporu v rámci start-up projektu
  • investor
  • úvěr pro podnikání
  • soukromá půjčka

Půjčka od blízkých

Je to zřejmě nejjednodušší způsob, ale ne vždy najdete ve své blízkosti vhodného člověka, který by vám půjčil, nebo nemá tolik peněz, kolik je potřeba, případně vám prostě půjčit nechce.

Start-up

Start-up je nová začínající firma, která nabízí výrobek, případně určitý typ služeb. Ale musí to být produkt, který je nějakým způsobem zajímavý, inovativní či unikátní a má evidentně dobrý potenciál růstu. Obvykle je spojen s konkrétní osobou či osobami, které jsou nositeli idey. Start-upové firmy se mohou o finance ucházet v rámci soutěží, případně přímo oslovit některou firmu, která se podporou start-upů zabývá. Budete ale potřebovat podnikatelský plán.

Investor

Obdobně budete potřebovat podnikatelský plán, pokud se rozhodnete oslovit nějakého investora. Tím může být jak soukromá osoba, nebo i firma – prostě někdo, kdo má volné finanční prostředky. Má to ale háček, budete muset počítat s tím, zadarmo to nebude. Buď investor jen vloží peníze jako tichý společník a vy budete z výnosů svého podnikání splácet úvěr, nebo do vaší firmy přímo vstoupí. V tu chvíli si ale dejte pozor na to, abyste nepředali majoritní podíl. Velmi rychle by se majitelem vašeho nápadu mohl stát někdo jiný. Druhým problémem obvykle je, že abyste se k nějakému takovému investorovi dostali, budete potřebovat doporučení, nebo aspoň kontakt.

Úvěr pro podnikání

Ne každá banka či nebankovní instituce takový podnikatelský úvěr poskytuje i u začínajících podnikatelů. Obvykle se banka u úvěrů na podnikání zajímá o podnikatelskou historii daného subjektu, případně i finanční historii. Nejlépe je tedy zkusit o půjčku požádat nejprve banku, kde máte podnikatelský účet. Ale když nemáte historii, jako byste nebyli. A to je, když začínáte, ten problém.

Nicméně, jsou i banky, které podnikatelským nováčkům půjčí, ale nemusí to být vždy úplně jednoduché. S tím, jak roste výše požadované částky, roste také komplikovanost posuzování žadatele a počet dokumentů, které budete muset doložit. Kromě podnikatelského plánu, budete muset zřejmě dokládat:

  • informace o současném a plánovaném počtu zaměstnanců, včetně mzdových nákladů
  • kolik peněz jste už do svého podnikání investovali a co jste za to pořídili
  • možnost ručení (nemovitost, ručitel)

Někdy je u podnikatelských úvěrů čerpání také omezeno jen na konkrétní náklady, což budete muset doložit, případně banka hradí náklady rovnou sama vašim věřitelům.

Osobní půjčka

Pokud peníze potřebujete rychle a nechce se vám dlouho čekat, je někdy jednodušší vzít si půjčku soukromou a vypůjčenou sumu pak vložit do svého podniku. Soukromá půjčka, a to ať už půjčka nebankovní nebo bankovní, sice bude možná na úrocích o něco dražší, ale pokud nemáte žádné další úvěry, schvalování by mělo být podstatně jednodušší než u podnikatelské půjčky.

Kolik a kde si půjčit

Vždy si půjčujte tak, abyste byli schopni bez problémů splácet. Lépe je, zvlášť u začínajícího podnikání, zvolit nižší splátku, než byste normálně byli schopni splácet, abyste měli rezervu v měsíčních výdajích. A to, i kdyby byl úrok vyšší. Pokud se vám podnikání rozjede, nebudete mít už takový problém půjčku refinancovat za výhodnějších podmínek. Při vyšších částkách ale budete muset zřejmě mít souhlas manžela či manželky, případně spolužadatele.

Uvádíme několik příkladů bezúčelových půjček, které by mohly pokrýt potřeby startujícího podnikání.

Banka Moneta Money Bank mBank Česká spořitelna Unicredit Bank Sberbank
Název půjčky Express půjčka mPůjčka Plus Česká spořitelna půjčka Presto půjčka Sberbank půjčka
Částka od – do (Kč) 20-800 tis. 10-600 tis. 20-700 tis. 20-500 tis. 30 tis.-1 mil.
Doložení příjmu ANO ANO ANO, u nových klientů ČS ANO ANO
Splatnost (měsíce) 24 – 120 12 – 84 12-120 12 – 84 12 – 96
Dokládání účelu NE NE NE NE NE
Ručení NE NE NE NE NE
Jiné podmínky účet u Moneta od 300 000 nutný souhlas manžela/ky možnost změny výše splátek, bonus až 15 splátek při včasném splácení možnost odložení splátek až 5x, od 300 tis. nutný souhlas manžela/ky, nebo spolužadatel od 250 tis. nutný souhlas manžela/ky, od 400 tis. spolužadatel

Jiné možnosti

Potřebujete-li automobil, stroje či zařízení, můžete také využít specializovaný účelový úvěr, leasing, případně operativní leasing. Možností je v současnosti už naštěstí dost.

PR text

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS