Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Google versus ÚOOÚ

23. 9. 2010 v 13.48 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Není odbornějšího média, které by neinformovalo o tom, že Úřad pro ochranu osobních údajů neschválil žádost společnosti Google o zpracování údajů v rámci služby Street View. Tato služba pořizující fotografie ulic měst po celém světě je pod přísným dohledem a není divu, že z českého zákazu je celosvětová událost.

Nutno připomenout, že spor se táhne už od roku 2009, a že Česká republika není jediná, kdo má vůči počínání Googlu nějaké výhrady. V Německu a USA se například řeší fakt, že Google sbíral data z nezabezpečených Wi-Fi sítí, a že není jasné, k jakým údajům se vlastně dostal. Švýcarský úřad podal na Google dokonce žalobu a ani Francii se služba příliš nezamlouvá. Velké obavy vyplývají mimo jiné i z faktu, že pořízené snímky (ještě před anonymizací, rozostřením obličejů apod.) jsou přístupné americkým úřadům (včetně např. CIA) i bez soudního rozhodnutí.

Nicméně tisková zpráva ÚOOÚ říká jasně, že Google nesmí v naší zemi snímky pořizovat.

Důvody jsou dva:

  1. Správce osobních údajů sídlící mimo EU má povinnost stanovit na území České republiky svého zástupce (zpracovatele osobních údajů). Google Inc. jako americký subjekt tak neučinil.
  2. Google Inc. pro zajištění služby Street View využívá technické postupy, které nepřiměřeně zasahují do soukromí občanů (např. nastavení kamery pořizující snímky nad rozsah běžného pohledu z ulice).

Některá česká média jsou, zdá se, velmi progooglovská. Jejich informace se točí kolem výšky kamery, ale jak je vidět, problém není tak jednoznačný. Pokud má podle zákona někdo k něčemu povinnost a neučinil tak, postup úřadu je zcela v souladu s naším zájmem a je také v zájmu lidí, aby se někdo postaral o jejich soukromí.

Jinak řečeno, není žádný důvod spílat úřadu proto, že zastupuje zájmy lidí, kteří nechtějí, aby se jim celý svět díval do oken a přes plot na zahradu. Byť je to kvůli „fakt super“ službě, kterou ten hodný Google dělá pro lidi.

Nicméně jednání stále pokračují a je možné, že pokud Google učiní potřebné ústupky, ÚOOÚ jeho žádost nakonec schválí.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS