Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Google končí s cenzurou v Číně

13. 1. 2010 v 13.52 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

David Drummond, viceprezident pro rozvoj společnosti a ředitel právního úseku oznámil na oficiálním Google blogu, že firma přestává cenzurovat vyhledávání na čínském internetu a začíná opětovně vyjednávat s tamní vládou.

Společnost se tak rozhodla poté, co v polovině prosince zaznamenala útoky na svou službu Gmail. Domnívá se, že šlo o snahu získat informace a soukromá data aktivistů za lidská práva. V rámci šetření se zjistilo, že desítky uživatelských účtů v USA, Číně i Evropě byly přístupné třetí straně. Google říká, že nedošlo k porušení žádných bezpečnostích zásad Google, ale spíš o phishing, nebo malware na počítačích uživatelů.

Útok však nebyl veden pouze na služby Googlu. V rámci dalších šetření se zjistilo, že terčem útoků bylo dalších nejméně dvacet společností (finance, technologie, média a chemický průmysl).

Google bere situaci vážně. Na čínský trh vstoupil v roce 2006, zaměstnává tam 700 lidí a jen za minulý rok vydělal na kontextové reklamě 300 milionů dolarů. V Číně má 31,3 % podílu v internetovém vyhledávání (největší je Baidu – 63,9%). Přesto se rozhodl riskovat, přestat filtrovat výsledky a zahájit nové vyjednávání s čínskou vládou. S ní se chce domluvit na provozování necenzurovaného vyhledávače v mezích zákona.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS