Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Firmy-CZ.cz – pokus o podvod?

22. 9. 2010 v 13.36 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Na mou adresu dorazil e-mail, že do 30.9.2010 je nutné k firemnímu zápisu v katalogu na adrese www.firmy-cz.cz přidat IČ, jinak bude tento zápis nenávratně smazán. Zpráva obsahuje mimo jiného také informaci, že firemní zápis byl již mnohokrát zobrazen (7631x), a že kód pro editování zápisu jsem získal při registraci, nebo ho má můj webmaster. Hodil jsem ten nesmysl do koše, protože katalog neznám a nikdy jsem do něj nic neregistroval.

O chvíli později mi však napsala kamarádka, že jí něco přišlo (ano, ta samá zpráva) a ať se o to postarám, že jde zřejmě o nějakou mojí činnost a ona tomu nerozumí. Podíval jsem se tedy na zmíněný katalog blíž a při tom zjistil, že pokud nemám kód pro editaci (nemohu jej mít, protože jsem nikam nic neregistroval), mohu si jej nechat zaslat za vpravdě nenápadnou cenu 99 Kč (platba přes SMS).

Zde je kopie e-mailu:

Vážený uživateli,

od 1. 9. 2010 je v našich firemních katalozích nutno uvádět IČ u všech firemních zápisů. Váš zápis tuto informaci neobsahuje a aby nedošlo k znehodnocení Vašich investic a času do tohoto zápisu vložených, jsme povinni Vás informovat 30 dnů před smazáním tohoto záznamu, kdy bude firma/zápis brán jako záznam zrušené firmy a ze všech našich katalogů odebrán.

Váš firemní zápis se od Vaší registrace zobrazil již 7631x na odkazu http://www.firmy-cz.cz/xxxxx/.

Firmy které nebudou do 30.9.2010 obsahovat IČ budou považovány za ukončené a smazány bez náhrady ze všech námi provozovaných katalogů firem.

Editovat záznam můžete kliknutím na tlačítko Upravit záznam u odkazu z tohoto emailu. Pro editaci budete potřebovat editační heslo které jste dostaly při zadávání záznamu.

Neposílejte prosím požadavky k editaci záznamu na naši technickou podporu, technici neznají Vaše editační heslo, takže nemohou editovat Vaše záznamy, případně je doplňovat za Vás, hesla pro editaci jste obdrželi při zadávání firemního záznamu do jakéhokoliv z našich katalogů. V případě, že jste registraci neprováděly Vy, tak tento kód bude mít nejčastěji webmaster, který zadával stránky do firemních katalogů. V případě, že nedohledáte kód ani u nich, je možné si ho nechat znovu vygenerovat formou sms.Toto heslo si prosím pečlivě uschovejte, slouží pro jakoukoliv další editaci na dalších 5 let.

S přáním pěkného dne Ing. Tomáš Michalka

Vaše vizitky na internetu.

Zpráva se mě pokouší uvést v omyl a donutit mě k odeslání SMS za 99Kč, proto mám za to, že naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podvodu podle §250 trestního zákona.

Whois - Firmy-cz.cz

Je klidně možné, že došlo k omylu. Možná nejde o pokus obrat lidi o peníze, e-mailové zprávy byly zaslány omylem na jiné adresy, možná někdo registroval firmy za mě a uvedl přitom mou adresu. Nicméně už samotný název katalogu svědčí o snaze parazitovat na jiné značce, konkrétně na katalogu firem provozovaný Seznamem.

Katalog však také není jediný svého druhu. Tento způsob klamání je celkem běžný, i když ne vždy jde okamžitě o peníze. Většinou napřed uživatel na žádost potvrdí nějaké již připravené firemní údaje a teprve o nějaký čas později jsou mu nabízeny nestandardní pozice (případně jiné výhody) za poplatek.

Aktualizováno:

Tomáš Michalka (jestli je jméno pravé) provozuje také velmi podobný katalog na adrese http://www.katalog-cz-firem.cz/

Na stejné téma jinde:

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Komentování je uzavřeno / zakázáno

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS