Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Další důvod nakupovat domény „do šuplíku“

9. 1. 2011 v 13.22 · Rubrika: Zprávy - Události na internetu

Správce národní domény sníží od února výši registračního poplatku za doménu .CZ. Znamená to opět o něco menší zátěž při registraci nových domén, a také znatelnou úsporu pro držitele jejich většího počtu, spekulanty i lidi, kteří je z nutnosti registrují k sobě do zásoby.

Sehnat pěknou doménu ještě není úplně nemožné, nicméně velmi obtížné. Slovníkové názvy jsou obsazeny, stejně tak další slova dávající nějaký smysl.

Pravděpodobně se tak blíží doba, kdy nebude možné registrovat vůbec nic. Dnešní člověk uvažující o svém vlastním webu hledá a nakonec najde alternativu, s níž se tak nějak spokojí. Není zrovna nadšen tím, co na něj zbylo, ale překousne to, protože spekulanty s doménami nemá v lásce, někdy jimi opovrhuje, někdy je mu to jedno, ale v každém případě jim nebude dávat „přemrštěné“ částky za hloupou doménu, která přece stojí stopadesát korun.

Jednou mu ale nic jiného nezbude. V budoucnu nebudou volné ani alternativy, nebude volného vůbec nic, protože si bude moci každý dovolit držet desítky domén jen pro svou potřebu, případně s vidinou prodeje někdy v budoucnu. On ten čas někdy přijde a s tak nízkou cenu není kam spěchat. Může je držet do konce života a byl by blázen, kdyby se o to nepokusil – zisky mohou být velké a za tu investici to zkrátka stojí.

Je ještě co registrovat?

Shodou okolností jsem zase po nějaké době procházel slovníky a přemýšlel nad hezkými názvy, které by se mi mohly v budoucnu hodit. Se snižující se cenou během posledních let klesá i počet volných doménových názvů, které nic neznamenají, ale třeba jenom pěkně zní. Kdo je nějakým způsobem aktivní na internetu, dělá weby pro sebe a pro klienty, musí trošku počítat s budoucností a registrovat předem do zásoby, byť je pravděpodobné, že i několik let nebude doména využita.

Volné domény ještě jsou. Ještě je možné najít i hezkou a vhodnou, nicméně vyžaduje to chvilku hledání, ústupky, kompromisy a pevná rozhodnutí. Co je volné teď, za týden být nemusí. A v únoru bude hůř.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Provozovatel Netzinu, autor knihy o WordPressu, publicista, blogger.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS