Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

ČTÚ kontroloval smluvní podmínky virtuálů, našel v nich chyby

6. 6. 2014 v 16.21 · Rubrika: Telekomunikace

Český telekomunikační úřadČeský telekomunikační úřad v průběhu května analyzoval smluvní podmínky 72 virtuálních operátorů. Navázal tak na dříve provedenou analýzu smluv u všech tří mobilních operátorů a čtyř desítek dalších poskytovatelů veřejně dostupných služeb elektronických komunikací.

ČTÚ prověřoval, jestli:

  • jsou virtuální operátoři oznámeni v souladu se zákonem jako podnikatelé v elektronických komunikacích;
    zveřejňují na internetu návrh smlouvy;
  • lze z nabídky služeb a návrhu smlouvy dostupným a srozumitelným způsobem zjistit, kdo je ve vztahu ke spotřebiteli poskytovatelem služby a má tedy například povinnost vyřizovat reklamace, zajistit přenositelnost čísel, atd.;
  • prověřované smluvní podmínky neobsahují ustanovení, která by byla zjevně v rozporu se zákonem o elektronických komunikacích, o ochraně spotřebitele nebo jinými právními předpisy.

Z analyzovaných virtuálů šest nemělo zveřejněn návrh smlouvy na webu vůbec, dalších 29 s vadami. Úřad zjistil, že virtuálové zpravidla mají zveřejněny všeobecné obchodní podmínky a ceník, ne už však vlastní formulář smlouvy, na který obchodní podmínky odkazují.

Analýza odhalila nedostatky i ve způsobu zapracování legislativních změn do smluvních ujednání, ať už jde o zákonnou limitaci výše smluvních pokut při předčasné výpovědi smlouvy uzavřené na dobu určitou, nebo vymezení podmínek reklamace. Úřad tyto poskytovatele vyzve k podání vysvětlení a bude požadovat odstranění zjištěných závad. O dalším postupu bude ČTÚ informovat i veřejnost.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS