Redakce.org » NETzin.cz Finance e22.cz Apu.cz CZinfo.ORG Pedia.cz Č. Budějovice Lublog.cz

Chcete komentovat na Youtube? Nově jen s Google+ účtem!

YouTubePřed listopadem 2013 Youtube dávalo jen zřídka najevo, že patří Googlu (samozřejmě kromě AdSense na každém rohu a nutnosti používat Google účet pro přihlášení). Google však učinil razantní krok a „změnil komentáře na konverzace” – a jen tak mimochodem tím naštval většinu internetu.

Jak změny vypadají?

Vše vypuklo příspěvkem na oficiálním Youtube blogu. Ten ohlásil postupnou implementaci následujících změn, které popisoval ve značně optimistickém duchu:

1. Uvidíte jen relevantní komentáře lidí z vašich kruhů, „známých osobností” nebo tvůrců videa,

2. budete moci komentovat veřejně, pro své kruhy nebo jen pro vybrané osoby,

3. razantně ubude vulgarit a trollů.

V tomto ideálním světě se tedy Pepa Vomáčka v sobotu v 10 ráno probudí, nažhaví počítač, podívá se na nové video Lonely Island a zasměje se hláškám svých kamarádů z Google kruhů (a když se bude cítit v jo dobré náladě, klikne na „Newest First“ a podívá se, jak komentují i cizí lidé).

A zatím v reálném světě…

První problém je zřejmý: uživatelé Youtube se nerovnají uživatelům Google+. Je všeobecně známo, že Google+ používá skutečně málo lidí a ti většinou spadají do velmi úzce profilované skupiny (pro jednoduchost uvažujme jakési procento komunity ajťáků). Pokud nemáte kruhy a v nich lidi, vaše komentáře nikdo neuvidí a slibovaná větší relevance také nebude mít z čeho vzniknout.

S Google+ se pojí i jeden zásadnější problém – tvrdě tlačí na pilu s používáním skutečné identity ve virtuálním světě. Spamerům a trollům je to jedno, ti si prostě založí fake účty a vesele pracují dál; normální lidé (a řekněme i méně internetově gramotní, že je také nenapadne jít cestou fake účtu) si však budou dávat sakra pozor, než o sobě všechno Googlu vysypou (protože jak známo, Google figuruje na seznamech potenciálních spolupracovníků NSA. Konečně v Americe zažijí něco na způsob kolaborantů s StB!).

A co se týče počtu vulgarit… prvních pár dní po změně to tak rozhodně nevypadá.

Další problémy

Ten systém zatím zkrátka nefunguje. Masivní Youtube osobnosti jako TotalBiscuit se snaží migrovat komentáře pryč z Youtube a tento komentář jako jeden z mnoha v praxi popisuje, jak Google+ vyloženě odrazuje od interakce a zásadně tak znesnadňuje práci velkým i malým producentům.

Jako bonus se nyní do komentářů dají vkládat klikatelné odkazy (ano, chápete dobře, že ode dneška nemáte klikat na nic v Youtube komentářích – samozřejmě pokud nefandíte virům, lekavým animacím, warezu atd.). Byl také odstraněn limit pro délku komentářů, takže si například můžete vesele brouzdat a pod každé video vložit 85x zkopírované slovo nigger. Ani samotný spoluzakladatel Youtube Jawed Karim to nevydržel a poprvé po osmi (!) letech se otázal, proč kurva potřebuje Google+ ke komentování na Youtube.

Tvrdá realita? Můj dům, moje pravidla

A teď krátké zamyšlení z druhé strany. Google za Youtube zaplatil nemalé peníze a představuje důležité aktivum v jeho portfoliu. Hlavním zdrojem zisku Googlu jsou reklamy – čím relevantnější reklamy, tím více kliků a tím více peněz pro Google. Migrace účtu na Google+ umožňuje získat více informací o uživatelích a navýšit tak zisk. Prosté jako facka, že?

Při tvorbě této strategie se však jaksi pozapomnělo na jeden problém. Youtube stojí a padá s producenty. Pokud producenti nebudou mít zpětnou vazbu a výsledky ze své práce, odejdou. Jakmile odejdou producenti, logicky odejdou i diváci. Youtube se tak kromě provázání komentářů s Google+ může dočkat ještě něčeho mnohem horšího – osudu skoro mrtvého webu, který je obecné populaci jen pro smích.

Přidejte si Netzin do své RSS čtečky

Autor:  

Pod hlavičkou www.ppcsluzby.cz fušuju do PPC reklam a ve volných chvílích také zdařile předstírám, že jsem copywriter. Rád se bavím o kontroverzních tématech, pro ostré slovo nejdu daleko a jsem brutálně upřímný.

Přidat komentář

   Tipy na obsah:   Webhosting v ČR   RSS agregátory   Affiliate programy   Fotobanky   Technologie připojení k internetu   Návod na tvorbu webu v HTML a CSS